W toku nauki języka obcego bardzo korzystnie wpływają na ucznia lekcje z native speakerem. Kim on jest i czy zajęcia z nim będą tak samo dobre dla przedszkolaków, jak w przypadku dorosłych uczniów?
Termin native speaker
Native speaker to termin pochodzący z języka angielskiego i oznacza użytkownika ojczystego języka. Native speakerem języka angielskiego może zostać osoba, która urodziła się i mieszkała w Anglii czy w Stanach Zjednoczonych lub w innym kraju, w którym językiem obowiązującym jest angielski. Każda osoba wychowująca się w sferze oddziaływania danego języka, który jest dla niej językiem ojczystym, może być native speakerem. Po prostu taka osoba posługuje się doskonale znanym sobie językiem. Co ciekawe, z pojęciem native speaker wiąże się termin dwujęzyczności. Dzieci uczące się od najmłodszych lat dwóch języków i posługujące się w stopniu perfekcyjnym oboma, mogą być native speakerami z obydwu języków.
Zajęcia z native speakerem
Wprowadzenie do przedszkola zajęć z native speakerem może nieść za sobą wiele korzyści dla przedszkolaków. Zajęcia takie mają charakter zabawy, w której dzieci spontanicznie mogą wykorzystywać nabyte umiejętności językowe. Mają one sens, jeśli przedszkolaki rzeczywiście na co dzień uczą się języka. Najlepiej zorganizować cotygodniowe spotkania z native speakerem w przedszkolach dwujęzycznych. Dzieci będą miały możliwość w praktyce posłużyć się językiem obcym oraz nauczyć się samoistnie prawidłowego akcentu.
Zajęcia z native speakerem pozwalają rozwijać u dzieci umiejętność swobodnego mówienia w języku obcym i rozumienia ze słuchu. Umacniają pewność siebie przy posługiwaniu się językiem i wyrabiają motywację do spontanicznego porozumiewania się nim. Dzieci mogą poznawać i ćwiczyć właściwą wymowę poprzez regularny kontakt z osobą posługującą się językiem angielskim jako językiem ojczystym. Często nawet najlepsi filolodzy angielscy nie są w stanie przekazać dzieciom tyle wiadomości językowych, co rodowity Anglik. Może on też wyjaśnić przedszkolakom zawiłości swojej kultury i obyczajów, co maluchy żywo zainteresuje.
Z tych względów naprawdę warto zapisać dziecko na zajęcia z native speakerem, a jeszcze lepiej, gdyby mogły one być organizowane w przedszkolu, do którego uczęszcza i gdzie sam uczy się języka.