Czy dla przyszłych pokoleń, żyjących w mocno zinternacjonalizowanym świecie, patriotyzm będzie miał jeszcze jakiekolwiek znaczenie? Trudno powiedzieć, ale postrzeganie świata, swojej ojczyzny i narodu u dzieci jest zależne od tego, jakie wartości zostaną im wpojone w dzieciństwie i w czasach wczesnej młodości. To od rodziców, przedszkola i szkoły zależy, czy najmłodsze pokolenia będą patriotami, ale jednocześnie będą wykazywać się tolerancyjną postawą. Jak uczyć dzieci mądrze patriotyzmu?
Poznawanie podstawowych wartości
Dla dzieci patriotyzm nie jest jeszcze niczym szczególnym, ale właśnie na etapie edukacji przedszkolnej można przekazać i zaszczepić w nich miłość do ojczyzny. Nauka narodowego hymnu, znajomości flagi państwowej czy też pogadanki na temat powstania ich kraju to okazja do wykształcenia w umyśle małego człowieka dumy z tego, że jest Polakiem. W przedszkolach warto uczyć maluchy wierszyków „Jestem sobie Polak mały” i tym podobnych. Muszą poczuć, że są częścią narodu, który jest dumny ze swojej historii i potrafi w sposób tolerancyjny podchodzić do innych nacji, zwyczajów czy religii.
Bardzo ważne jest, aby łączyć ze sobą te dwie wartości – patriotyzm i tolerancję. Dzięki temu dziecko wyrośnie na empatycznego człowieka – Polaka, który murem stoi za swoim krajem, ale potrafi dostrzec piękno innych państw oraz zrozumieć racje osób spoza Polski.
Jak prowadzić w przedszkolu wychowanie obywatelskie?
Każdy człowiek, także dziecko, ma zapewnioną w konstytucji prawną ochronę życia, wolności i prawa polityczne, ekonomiczne, socjalne i kulturalne. W zamian powinien wiernie stać przy Rzeczypospolitej Polskiej i troszczyć się o dobro wspólne narodu. Trzeba więc tłumaczyć dzieciom – w domu i w przedszkolu, co oznacza bycie dobrym obywatelem. Dziecko musi być świadome, że oznacza to zarówno prawo do wolności, jak i troskę po bezpieczeństwo współobywateli oraz ochronę zasobów naturalnych.
Warto przedstawiać obrazowo, czym jest patriotyzm. Dziecko już na etapie przedszkola powinno znać flagę swojego kraju, umieć zaśpiewać hymn Polski i wskazać poprawnie godło kraju. Z drugiej strony, musi przestrzegać praw i obowiązków, w tym zasad demokracji, tolerancji i odpowiedzialności. Bycie Polakiem nie oznacza tego, aby inne nacje i przedstawicieli innych kultur ignorować lub szkalować. Trzeba być dumnym z tego, kim się jest, ale tolerancyjnie podchodzić do członków innych narodów. Wyrobienie u dziecka postawy patriotycznej, przy zachowaniu tolerancji to zadanie wspólne dla rodziców i przedszkola.