Polskie dzieci znajdują się w czołówce niechlubnego rankingu najbardziej otyłych maluchów. Instytut Żywności i Żywienia opublikował najnowsze badania dotyczące otyłości i nadwagi u polskich dzieci oraz dorosłych. Okazało się, że ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadmierną masę ciała. Problemy ze zbyt dużą wagą pojawiają się już na etapie przedszkola. Jak im zaradzić?
Tłuszcz nie znika
Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko jest zbyt duże, ma nadmierny poziom tkanki tłuszczowej czy też ma nadwagę, powinniśmy udać się do pediatry i wraz z nim ocenić, czy taki problem jak nadwaga i otyłość rzeczywiście występuje. Musimy mieć świadomość tego, że nadwaga u najmłodszych nie jest niecodziennym zjawiskiem i występuje coraz częściej. Komórki tłuszczowe powstające u dziecka w ciągu pierwszych dwóch lat jego życia, nigdy nie znikną, przez co dziecko z nadwagą może w przyszłości stać się otyłym dorosłym.
U dzieci, które są zbyt grube, do 7. roku życia najczęściej nie stosuje się klasycznych diet odchudzających, takich jak u dorosłych, ale można w odpowiedni sposób zmodyfikować ich tryb odżywiania i sprawić, że będą prowadzić zdrowy tryb życia.
Zalecenia lekarza dla dziecka z nadwagą najczęściej dotyczy większej ilości ruchu. Zamiast siedzieć przed telewizorem, komputerem czy tabletem, dziecko powinno się bardziej ruszać. Warto je do tego zachęcić.
Nadwaga u dziecka może być związana z problemami z tarczycą lub z układem nerwowym. Narażone na nią są dzieci, które krótko były karmione piersią. Przyczyną nadwagi u przedszkolaka może być prowadzenie przez całą rodzinę niezdrowej diety i stacjonarnego trybu życia. Trzeba to jak najszybciej zmienić. W naszym domu powinny być obecne w każdym posiłku warzywa, zdrowe kasze i zboża. Trzeba ograniczyć lub wykluczyć z diety fast foody, produkty tłuste, zawierające szkodliwe tłuszcze trans, czy biały cukier, w szczególności w postaci słodyczy czy napojów. Można zastosować zasadę, że każdy weekend będziemy spędzać aktywnie całą rodziną na świeżym powietrzu. Dzięki temu spędzimy czas ze swoimi pociechami i ograniczymy ryzyko nadwagi lub otyłości.
Dziecku z nadwagą grozi wiele chorób
Eksperci w dziedzinie żywności i żywienia ostrzegają, że konieczne jest przeciwdziałanie nadwadze i otyłości wśród najmłodszych. Stan może doprowadzić w przyszłości do zachorowania naszych pociech na groźne choroby przewlekłe, m.in. cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia, nadciśnienie, a nawet na nowotwory złośliwe, kamicę żółciową czy zaburzenia hormonalne. Osoby z nawagą bardzo szybko stają się częstymi gośćmi w gabinetach endokrynologów, diabetologów, kardiologów czy onkologów. Na pewno każdy rodzic chciałby oszczędzić swoim dzieciom wielu cierpień związanych z chorobami wywołanymi otyłością.