W przeważającej większości polskich województw, powiatów i gmin rekrutacja do miejskich przedszkoli ruszy w kwietniu 2017 roku. Będą przyjmowane w ten sposób zapisy do placówek przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych w szkołach dla dzieci na rok szkolny 2017/2018. Co powinien wiedzieć rodzic, który chciałby zapisać do przedszkola swoje dziecko od września 2017 roku?
Kto ma szansę na przyjęcie do przedszkola państwowego?
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty przyjętą z dniem 2 grudnia 2015 roku, prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego mają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dodatkowo dzieci 6-letnie mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Do publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego przyjmowani są kandydaci zamieszkali na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów, niż miejsc w przedszkolu, brane są pod uwagę szczegółowe kryteria rekrutacyjne. O przyjęciu do danego przedszkola nie decyduje kolejność zgłoszenia kandydatów przez rodziców.
Przedszkola mogą przyjmować w szeregi „maluchów” dzieci w wieku nawet 2,5 lat, jeśli samodzielnie spełniają lub sygnalizują potrzeby fizjologiczne. Musi być z nimi normalny kontakt – powinny porozumiewać się z nauczycielami i innymi dziećmi w sposób zrozumiały.
Kryteria ustawowe przy rekrutacji do przedszkola
W pierwszej kolejności do przedszkoli publicznych są przyjmowane dzieci:
• pochodzące z rodzin wielodzietnych,
• niepełnosprawne,
• posiadające niepełnosprawnego rodzica lub rodziców,
• posiadające niepełnosprawne rodzeństwo,
• wychowywane w niepełnej rodzinie, przez samotną matkę lub samotnego ojca,
• objęte pieczą zastępczą.
Kryteria samorządowe
Istnieją również kryteria samorządowe rozważane na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. Te mogą być różne, w zależności od wskazań przyjętych przez radę miasta lub gminy. Najczęściej zalicza się do nich miejsce zamieszkania dziecka, zatrudnienie obojga rodziców, rodzeństwo w tym samym przedszkolu lub szkole, albo kryteria dochodowe.
Rodzice zainteresowani przyjęciem dziecka do przedszkola powinni uważnie sprawdzać, jak będzie wyglądał harmonogram naboru do przedszkoli publicznych w ich gminie. Do przedszkoli prywatnych zapisy mogą trwać nawet przez cały rok, w zależności od dostępnej liczby wolnych miejsc.