Wielu rodziców zastanawia się, czy 3 lub 4-letnie dziecko jest już wystarczające duże na to, aby wyrzucać samemu śmieci, wkładać naczynia do zmywarki, sprzątać swój pokój czy wycierać kurze. Jeśli tylko dziecko jest fizycznie sprawne i rozumie polecenia wydawane przez rodzica, może równie dobrze nauczyć się wykonywania pewnych obowiązków domowych.
Wychowywanie lenia
Wyręczanie dziecka we wszystkim tylko dlatego, że jest małe, nie będzie właściwą drogą w jego wychowaniu. Maluch nie będzie miał okazji nauczyć się samodzielności, albo chociażby spróbować zrobić coś samemu. Rodzic od razu biegnie z pomocą, do czego dziecko szybko się przyzwyczaja i nie podejmuje już prób wyręczenia mamy czy taty w czymkolwiek. W ten sposób rodzice mogą wychować lenia, który w wieku nastoletnim lub w życiu dorosłym będzie unikał obowiązków jak ognia.
Tymczasem już dzieci w wieku przedszkolnym mogą mieć pierwsze obowiązki domowe, z których powinny się wywiązywać. To dobrze wpłynie na ich samodzielność, poczucie przydatności dla rodziców i rodziny. Zwykle, jeśli rodzic zleca dziecku pewne zadanie, ono przyjmuje je bez zastrzeże i chętnie dąży do jak najlepszego wykonania polecenia.
Obowiązki niezbędne
Dziecko, które ma obowiązki w domu, uczy się odpowiedzialności i samodzielności. Ich wykonywanie i pochwała rodziców budzą w maluchu satysfakcję i budują większe poczucie własnej wartości. Czuje on i wie, że jego praca jest ważna.
Wśród obowiązków, które spokojnie mogą być nałożone na przedszkolaków, wyróżnia się:
• sprzątanie zabawek po zabawie,
• ścielanie swojego łóżka,
• składanie ubrań wieczorem,
• szykowanie ubrań na następny dzień,
• ścieranie kurzy,
• podlewanie kwiatków we własnym pokoju,
• opieka nad pupilem (np. karmienie rybki czy chomika).
Rodzice powinni być konsekwentni w swoim postępowaniu i egzekwować wykonanie obowiązków przez syna czy córkę. Jeśli dzieci czegoś nie zrobią, czeka ich kara, natomiast dobrze wykonane obowiązki powinny być docenione, aby były one z siebie dumne.
Dziecko z czasem stanie się na tyle odpowiedzialne, że będzie realną pomocą dla mamy i taty. Zawsze jednak powinno wiedzieć, że jego praca jest doceniana – dobre słowo, chwalenie dziecka przed innymi osobami oraz drobne upominki dają pozytywny sygnał dla dziecka.