Małe dzieci, zaraz po urodzeniu, przesypiać powinny większą część doby. Budzą się jedynie na posiłki albo na czynności fizjologiczne, choć nie zawsze. Wraz z upływem czasu zmniejsza się liczba godzin snu potrzebnych młodemu człowiekowi do nabrania sił i zregenerowania organizmu. Ile powinno spać zatem nowo narodzone dziecko, ile 2-latek, przedszkolak czy uczeń i nastolatek?
Sen u małych dzieci
Noworodki potrzebują dużo snu i są i takie, które w pierwszych tygodniach życia potrafią przesypiać nawet 18-20 godzin na dobę. Noworodki między pierwszym. a czwartym tygodniem życia mają pobudki mniej więcej co 2-4 godziny, ale bywa, że taki noworodek nocą śpi i 6-7 godzin. Czy należy go wówczas obudzić na jedzenie? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Jedni twierdzą, że tak, ponieważ trzeba karmić średnio co 3 godziny, bez względu na porę dnia i nocy, a inni powiedzą, że dziecko samo się obudzi, jak zgłodnieje.
Dzieci od pierwszego do czwartego miesiąca życia także śpią przez większą część doby, średnio po 14-16 godzin. Z czasem normalizują się ich pory aktywności i snu. Niektóre dzieci – szczególne śpiochy, nawet do 12. miesiąca, śpią po 18 godzin na dobę, podczas gdy ich rówieśnikom może wystarczyć 12 czy 10 godzin snu.
Ile śpi dziecko od 1. do 3. roku życia?
W okresie przed pójściem dziecka do przedszkola następuje wyklarowanie pór snu i drzemek w ciągu dnia. W przedziale wiekowym od pierwszego do trzeciego roku życia, dziecko potrzebuje średnio od 12 do 15 godzin snu na dobę. Kiedy dziecko kończy 3 lata, często samo rezygnuje z drzemek w ciągu dnia, dzięki czemu zwykle wydłuża się czas jednostajnego snu nocnego, bez pobudek. Nie jest to jednak regułą. Są dzieci, które ładnie śpią w nocy, ale w dzień także potrzebują 2-3 godziny drzemki, zwykle jednorazowej.
Dzieci przedszkolne
Maluchy i starszaki uczęszczające do przedszkola po przyjściu z placówki mogą być tak zmęczone zabawą i nauką oraz wszelkimi innymi aktywnościami, że będą chciały zdrzemnąć się po południu. Drzemka nie powinna jednak być zbyt długa, ponieważ dziecko nie będzie wówczas w stanie zasnąć wieczorem o godzinie 20-21. Dzieci w wieku od 3 do 5 lat śpią średnio od 11 do 13 godzin dziennie.
Sen uczniów
Od 9 do 11 godzin na dobę śpią dzieci szkolne, w wieku od 5. do 12. roku życia. Niektórym dzieciom na tym etapie może jednak już wystarczać ośmiogodzinny sen, a są i takie, które bez 13 godzin snu pozostają bez energii w ciągu dnia.
Każde dziecko jest inne i może wykazywać inne potrzeby związane z odpoczynkiem w czasie snu. Nie można więc wskazać zupełnie sztywnych, uniwersalnych ram, w których każdy maluch musi się zmieścić z godzinami snu. Rodzic powinien jedynie zadbać, aby dziecko się wysypiało, a w dzień było aktywne, pełne energii, a nie przysypiało nawet przy łatwych czynnościach, takich jak jedzenie czy zabawa.