Przejdź do treści

Kiedy dziecko może zostać samo?

children-2105468_640W latach 80. i 90. XX wieku normalny obrazem były podwórka pomiędzy blokowiskami pełne dzieci w różnym wieku, również 5-latków czy 6-latków. Dzisiaj większość rodziców boi się zostawiać nawet pod własnym blokiem dziecko, aby mogło pobawić się z rówieśnikami. Na dwór wychodzi więc tylko w asyście rodziców lub dziadków. Kiedy tak naprawdę można zostawić dziecko samo – na podwórku lub w domu?

 

Niejasny stan prawny

W polskich przepisach prawa na próżno możemy szukać normy, które w sposób jednoznaczny określałyby wiek dzieci, które mogą zostać same w domu lub na podwórku.

Jednocześnie w Kodeksie wykroczeń w art. 106 wskazano, że karalne jest pozostawianie samego dziecka do lat 7. w okolicznościach, które stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Jeśli rodzic lub opiekun prawny dziecka postępuje w ten sposób może zostać ukarany grzywną lub naganą.

Oznaczałoby to, że dziecko w wieku 7 lat (ukończonych) i starsze możemy bez narażania się na konsekwencje natury prawnej i finansowej, zostawić samo w domu, jak i na dworze.

Zdaniem ekspertów

Psychologowie dziecięcy i pedagodzy nie zgadzają się na to, aby zostawiać dziecko 7-letnie samo na dworze lub w mieszkaniu podczas nieobecności rodziców. Wskazują, że dzieci w takim wieku nie są jeszcze gotowe do samodzielnego pobytu. Starsze pociechy, np. 10-letnie powinny być gruntownie przygotowane do pozostania samemu i wiedzieć, jakie będą konsekwencje podejmowania czynności, które są zabronione przez rodzica, np. otwieranie drzwi osobom obcym, włączanie gazu na kuchence itp.

Niektórzy eksperci idą o krok dalej, mówiąc, że nawet 13-latek nie jest na tyle dojrzały, aby w nagłych przypadkach w domu poradzić sobie samodzielnie, a na noc nie powinno się pozostawiać samego w domu nawet 16-latka. Dla wielu rodziców może być to jednak utożsamiane z trzymaniem dziecka pod kloszem do wieku nastoletniego.

Jak jest w praktyce?

Każde dziecko w innym momencie uzyskuje pewną dojrzałość w zachowaniu. Są 8-latki bardzo odpowiedzialne, które potrafią zachować się właściwie w wielu życiowych sytuacjach, ale i można wymienić nawet 15-latków, którzy narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo swoimi bezmyślnymi czynami. Bezpieczeństwo dziecka w domu czy na podwórku zależy od wielu czynników, ale kluczowe jest tutaj wychowanie, dojrzałość psychiczna dziecka, samodzielność i wpojone mu przez rodziców nawyki. Osobiście uważamy, że dziecko 7-letnie czy 8-letni pozostawione na podwórku przed blokiem będzie sobie doskonale radziło, jeśli rodzic wyznaczy ramy, w których może się poruszać oraz będzie egzekwowało je w przyszłości. Zawsze można też z okna sprawdzić, czy dziecko jest tam, gdzie miało być. Kiedyś przychodzi czas, że należy wypuścić swojego syna lub córkę spod opiekuńczych ramion rodziców.