Dzieci, podobnie jak osoby starsze, są bardzo wrażliwe na wysokie i niskie temperatury. W czasie upałów może u nich dojść do hipertermii. Ich niedojrzały organizm nie radzi sobie tak dobrze z regulacją temperatury, jak u osoby dorosłej. Jak zapobiegać takim groźnym sytuacjom i skutecznie schładzać organizm dziecka przy wysokich, letnich temperaturach, kiedy dosłownie żar leje się z nieba?
Czym jest hipertermia i jakie są jej konsekwencje?
W upale u dzieci może wystąpić przegrzanie organizmu, nazywane fachowo hipertermią. To stan podwyższonej powyżej normy temperatury ciała, który wywoływany jest nadmiernym przegrzaniem organizmu i akumulacją ciepła. Małe dzieci nie pocą się tak, jak osoby starsze, dlatego nie są w stanie sprawnie oddawać ciepło z organizmu do otoczenia.
Jeśli hipertermia w porę nie zostanie rozpoznana i nie będzie leczona, może doprowadzić do udaru cieplnego, a jego konsekwencje w skrajnych przypadkach mogą być tragiczne. Objawem hipertermii może być ospałość dziecka, zawroty głowy, osłabienie organizmu, nudności i wymioty, obrzęk stóp i kostek, zaburzenia oddychania, utrata przytomności czy przyspieszenie akcji serca.
Jak nie dopuścić do hipertermii?
Przegrzanie organizmu dziecka jest bardzo groźnym stanem, dlatego latem trzeba zadbać o jego schładzanie w czasie najgorszych upałów. Najważniejsze jest częste nawadnianie dziecka. Podawajmy mu w zasadzie bez przerwy niegazowaną wodę mineralną. Dania serwowane w tym czasie dziecku powinny być lekkie i chłodne – dobrze sprawdzą się chłodniki i zupy owocowe.
Jeśli jest taka możliwość, dziecko powinno schłodzić ciało – w basenie, w rzece, w morzu czy choćby pod natryskiem w łazience. Ubierajmy je tylko w jasne, luźne ubranka. Czapeczka na głowę jest koniecznością, aby chronić głowę dziecka przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
W słoneczne, ciepłe dni najlepiej wychodzić z dzieckiem na dwór tylko rano, kiedy słońce jeszcze nie operuje mocno na niebie – maksymalnie do godziny 11-12, a później wieczorem od godziny 18. Wtedy jest chłodniej i ryzyko przegrzania organizmu maleje.