Wielu rodziców zastanawia się, kiedy przychodzi odpowiedni moment na to, aby rozpocząć edukację językową swojego dziecka. Niektórzy odkładają to dopiero na bliżej niesprecyzowaną przyszłość i rozpoczynają zajęcia językowe dla dzieci dopiero w szkole podstawowej. To błąd, ponieważ im wcześniej zacznie się naukę języka obcego u dziecka, tym lepiej.
Jaki wiek będzie odpowiedni na naukę języków obcych u dziecka?
Ani psycholodzy, ani nauczyciele języków obcych nie potrafią odpowiedzieć jednoznacznie na takie pytanie. Każde dziecko jest inne i może być gotowe na naukę w innym wieku. Jednak eksperci dodają też, że im wcześniej dziecko „obsłucha” się i oswoi z obcobrzmiącymi początkowo wyrazami i zdaniami, tym zwiększa się szanse, że szybko opanuje umiejętności komunikowania się w takim języku.
Zwróćmy uwagę na fakt, że popularna metoda nauki języka Helen Doron zakłada, że nawet w wieku 3 miesięcy niemowlę można już zaczynać uczyć języka angielskiego. Nauka jednak na tak wczesnym etapie rozwoju dziecka powinna być niedyrektywna, czyli realizowana przez obcowanie z językiem, a w kolejnych latach poprzez różne zabawy językowe, które będą sprawiały maluszkowi samą radość.
Korzyści ze wczesnej nauki języka
W Polsce wszystkie przedszkolaki od roku szkolnego 2017/2018 objęte są programową nauką języka angielskiego w placówkach oświatowych. Dzięki temu będą mieć większe szanse na opanowanie języka w przyszłości i swobodne posługiwanie się nim. Nie zaznają czegoś, co nazywane jest barierą językową, a której przełamanie ciężko przychodzi dorosłym, którzy zaczynają uczyć się języka obcego.
Jeszcze więcej pozytywów związanych jest z zapisaniem dziecka do przedszkola anglojęzycznego, w którym część zajęć prowadzona jest w obcym języku. Maluchy od wczesnego dzieciństwa oswajają się z dźwiękiem angielskich słów, a z czasem samoistnie zaczynają je wykorzystywać. Nie mają bowiem bariery językowej.
Korzyścią płynącą z wczesnej nauki języka jest też i to, że wpływa ona pozytywnie na ogólny rozwój dziecka, na jego umiejętności umysłowe. Poprawia wydatnie zdolność uczenia się, koncentracji i zapamiętywania. Dzieci mają też elastyczny aparat mowy, dlatego lepiej radzą sobie z opanowaniem wymowy, akcentu czy intonacji w obcym języku.
Żyjąc w mocno zglobalizowanym świecie, znajomość języków wydaje się obowiązkowa, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Między innymi język angielski otacza nas na każdym kroku, a potencjalna praca zawodowa na pewno będzie wymagała choć znajomości podstaw tego języka. Dlatego rodzice powinni zadbać o to, aby możliwie jak najwcześniej rozpocząć edukację swoich pociech.