Terapia logopedyczna ma najczęściej na celu zlikwidowanie istniejących wad wymowy albo przyspieszenie rozwoju mowy, głównie u małych dzieci. Można ją wspomagać między innymi dzięki wykorzystaniu w tym celu metody eeg-biofeedback. Na czym ona polega?
Na czym to polega?
Wielu ludzi obawia się tego, co jest nieznane. Dlatego warto przybliżyć zasady i filary terapii eeg-biofeedback, nazywanej również terapią neurobiofeedback. To nowatorska metoda, która usprawnia pracę mózgu, stosując biologiczną zasadę sprzężenia zwrotnego. Uczy relaksu, skupienia, efektywniejszego przyswajania informacji, ćwiczy pamięć, niwelując również zaburzenia koncentracji uwagi, impulsywność oraz nadpobudliwość, a to główne problemy współczesnego pokolenia przedszkolaków.
Powstała ona dzięki wyspecjalizowanej technice komputerowej. Stosujący ją specjaliści trenują umysł pacjenta w celu poprawy jego efektywności i uzyskania pełnej kontroli nad procesami fizjologicznymi, jakie bezustannie zachodzą w organizmie. Ćwiczenia pozwalają panować nad przetaczającymi się przez mózg falami w procesie samouczenia, za pomocą sprzężenia zwrotnego, czyli natychmiastowej i ciągłej informacji o nastrojeniu lub rozstrojeniu fal mózgu w przebiegu gry video. Informacja pomaga w samodzielnym procesie uczenia się tego, w jaki sposób przywrócić równowagę fal mózgowych
Czy to bezpieczne?
Rodzice, których dzieci mają być poddane terapii logopedycznej eeg- biofeedback, zamartwiają się o to, czy będą w pełni bezpieczne. Otóż nic złego się nim nie stanie, ponieważ mamy do czynienia z terapią biologiczną, która nie niesie za sobą żadnych ubocznych działań. Nie jest farmakologiczna i nie powoduje uszczerbku na zdrowiu psychicznym czy fizycznym dziecka. Usprawnia jedynie pracę mózgu u dzieci zdrowych, jak i pomaga maluchom z deficytami i innymi jednostkami chorobowymi.
Nowatorska, ale skuteczna terapia
EEG-biofeedback to nowa metoda stosowana w poradniach pedagogiczno-psychologicznych oraz w gabinetach logopedycznych, która niesie skuteczną pomoc w zwiększaniu możliwości umysłu dziecka. Dzięki niej można usprawniać procesy uczenia i zapamiętywania, a dziecko może przez to lepiej skoncentrować się na czekających go zadaniach. Wykonuje z większym skupieniem zlecone czynności i bardziej efektywnie pracuje na zajęciach z logopedą. Skutkiem stosowania metody eeg-biofeedback jest osiąganie większych postępów w terapii logopedycznej w krótszym czasie. Dziecko lepiej też funkcjonuje przez to w grupie rówieśniczej – w przedszkolu i w szkole. Terapia eeg- biofeedback może być wykorzystywana już w przypadku dzieci od 4. roku życia, ale i przez osoby dorosłe.