Witamina D nazywana jest witaminą słońca, ponieważ jest ona wytwarzana w skórze człowieka pod wpływem promieniowania słonecznego. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w organizmie ludzkim, gdyż utrzymywanie jej odpowiedniego stężenia pozwala na wzmocnienie kości i zębów. Dlatego też jest tak istotna dla organizmu małych dzieci. Niestety, wiele maluchów ma niedobory witaminy D, choć i zdarzają się sytuacje przeciwne. Jak je rozpoznać i jakie są skutki nadmiernego i niedostatecznego poziomu wit. D w organizmie dziecka?
Niedobór witaminy D – objawy
Niedostateczna ekspozycja na słońce i brak suplementacji witaminy D może prowadzić u każdego człowieka, nie tylko u dziecka, do jej niedoboru. Tak naprawdę wystarczający jest 20-minutowy spacer po słońcu, aby uzupełniać witaminę D. W naszym klimacie jesienią i zimą słońca jest jak na przysłowiowe lekarstwo, dlatego o niedostateczny poziom tej witaminy naprawdę nie trudno.
Co powoduje niedobór witaminy D?
Przy zbyt niskim poziomie witaminy D w organizmie pojawiają się przykre objawy jak bóle kostno-mięśniowe, utrata apetytu, biegunka, bezsenność, pojawienie się chorób przyzębia, zaburzeń widzenia, a także doraźnych symptomów jak niesmak i pieczenie w jamie ustnej czy w gardle.
Jeśli do niedoboru dochodzi u małych dzieci, główka niemowlęcia może stać się nadmiernie płaska, a na czole zaczynają się ujawniać wypukłe guzy czołowe. U dzieci w wieku przedszkolnym niedobór witaminy D może doprowadzić do krzywicy żeber. Mięśnie brzucha będą słabe, a dziecko zacznie mieć tzw. żabi brzuszek, który podczas leżenia będzie rozlewał się na boki.
Krzywica u małych dzieci powoduje powstanie znacznych wad postawy, a u dorosłych niedobór witaminy D jest przyczyną osteoporozy i tzw. osteomalacji, tj. rozmiękania kości. Mięśnie słabną, przez co pojawiają się problemy z poruszaniem się. Niedostateczne stężenie witaminy D w ciele człowieka może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób ogólnoustrojowych, jak cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, choroby zapalne, autoimmunologiczne, a nawet prowadzić do rozwoju nowotworów.
Nadmiar też szkodliwy
Rzadziej niż do niedoboru witaminy D dochodzi do jej nadmiaru w organizmie człowieka. Objawiać się on może podobnie, jak niedobór: utratą apetytu, osłabieniem, biegunką, ale i dawać swoiste objawy jak nudności, zwiększone odczuwanie pragnienia, wzmożonego oddawania moczu, pocenia się, świądu skóry i bólu głowy oraz oczu.
Kiedy w organizmie dochodzi do przedawkowania witaminy słońca, w tkankach, a nie tylko w kościach, zaczyna gromadzić się wapń. Odkłada się w sercu, w tętnicach i nerkach, co prowadzi do zaburzenia w pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Rośnie ryzyko wystąpienia kamicy pęcherzyka żółciowego oraz chorób nerek.