Siniaki na ciele dziecka najczęściej pojawiają się w momencie, gdy się o coś uderzy. Maluchy często miewają siniaki na nogach i rękach, zwykle przez zwykłą nieuwagę. Może się jednak zdarzyć, że siniaków na skórze dziecka jest wiele i nie wiążą się one z jakimikolwiek urazami. Może się okazać, że w takim przypadku dziecko choruje na skazę krwotoczną. Co to za choroba i czy można ją skutecznie leczyć?
Choroba: skaza krwotoczna
Plamica i purpura to dwie inne nazwy wykorzystywane równolegle z określeniem „skaza krwotoczna”. Wszystkie oznaczają zaburzenie homeostazy, czyli mechanizmu utrzymywania krwi w obrębie prawidłowego naczynia krwionośnego. W przebiegu skazy krwotocznej u pacjentów występuje skłonność do krwawień w obrębie tkanek i narządów.
Zaburzenia hemostazy mogą być wynikiem wrodzonych czynników albo pojawić się w wyniku niektórych chorób, właściwie na każdym etapie życia, także w dzieciństwie. Niekiedy skaza krwotoczna bywa niebezpieczna, ponieważ dochodzi w organizmie człowieka do trudnych do opanowania krwawień.
Objawy skazy krwotocznej
Można podejrzewać u swojego dziecka występowanie skazy krwotocznej, jeśli na jego skórze często pojawiają się siniaki i drobne czerwone plamki. Kolejną cechą charakterystyczną tego schorzenia jest to, że w przypadku zranienia skóra może mocno krwawić.
Dzieci ze skazą krwotoczną mogą miewać krwawienia z nosa, bez wyraźnej przyczyny i nawracające wylewy domięśniowe. Przy lekkich urazach siniaki są niewspółmiernie duże, a towarzyszą im wybroczyny.
Diagnoza i leczenie
Podejrzenia plamicy warto skonsultować z pediatrą. Jeśli w toku wywiadu lekarskiego i na podstawie objawów lekarz stwierdzi skazę krwotoczną, może zlecić dla pewności przeprowadzenie odpowiednich badań. W ich przypadku potrzebne jest oznaczenie liczby płytek krwi, czasu krwawienia, czasu protrombinowego, czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji i czasu trombinowego.
Dziecko chorujące na skazę krwotoczną musi znajdować się pod stałą kontrolą lekarską. Leczenie zaburzenia polega na łagodzeniu objawów. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola, wychowawca powinien być powiadomiony o tym, że cierpi na skazę krwotoczną.