Wiek przedszkolny to okres, w którym uwidocznić mogą się różne wady postawy. Pojawiają się wówczas niekorzystne zmiany w sylwetce przedszkolaków, które mogą mieć różne przyczyny. Ważne jest, aby szybko je zdiagnozować i podjąć odpowiednie kroki, które nie pozwolą na pogłębianie wady.
Czym jest wada postawy?
Mianem wady postawy określa się zmianę w wyprostowanej, swobodnej pozycji ciała. Dziecko z wadą tego rodzaju odróżnia się już na pierwszy rzut oka od ukształtowań postawy typowych dla danej płci, wieku i budowy. To zaburzenia statyki ciała, które mogą być spowodowane słabym umięśnieniem (obniżonym napięciem mięśniowym), dystonią mięśniową albo po prostu nieprawidłowym nawykiem w utrzymaniu postawy ciała. Małe dzieci szybko nabierają nawyku krzywienia się, co pogłębia wady postawy.
Ważne jest, że pomimo powszechnego przekonania, z istniejących u dzieci wad postawy wcale się nie wyrasta. Trzeba odpowiedniej rehabilitacji, fizjoterapii czy też gimnastyki korekcyjnej, aby sylwetka dziecka była poprawna w przyszłości.
Popularne wady postawy
Dzieci uczęszczające do przedszkola mogą mieć już widoczne wady postawy. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, jakie to mogą być wady i w razie potrzeby konsultować je z pediatrą, ortopedą oraz z lekarzem fizjoterapeutą.
Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci w wieku przedszkolnym zalicza się:
• Okrągłe plecy – oznaczają one wadę odcinka piersiowego kręgosłupa i nazywane są hiperkifozą piersiową, kiedy to naturalna kifoza piersiowa zostaje pogłębiona. Wówczas głowa dziecka wysunięta jest do przodu, podobnie jak barki, a klatka piersiowa staje się spłaszczona i zapadnięta. Łopatki są rozsunięte i odstają od klatki piersiowej. Powodem powstania tej wady może być dystonia mięśniowa, czynniki psychiczne, a nawet nieskorygowana wada wzroku.
• Plecy wklęsłe – to wada odcinka lędźwiowego kręgosłupa, gdzie występuje pogłębienie lordozy lędźwiowej. W sylwetce dziecka obserwujemy wówczas pogłębienie lordozy lędźwiowej, zwiększenie przodopochylenia miednicy, wypięcie brzucha i uwypuklenie pośladków. Czasem taka postawa nie oznacza wady, ale może być charakterystyczną cechą postawy ciała dziecka w wieku przedszkolnym, dlatego wątpliwości trzeba rozwiać ze specjalistą.
• Plecy wklęsło-okrągłe – występuje w tym przypadku równocześnie nadmierna kifoza piersiowa i nadmierna lordoza lędźwiowa.
• Plecy płaskie – wada charakteryzuje się spłaszczeniem krzywizn kręgosłupa w obu miejscach i występuje u dzieci ze słabym umięśnieniem lub u osób, które intensywnie ćwiczą zwłaszcza mięśnie grzbietu.
• Skolioza – inaczej boczne skrzywienie kręgosłupa, polegające na wielopłaszczyznowym odchyleniu linii kręgosłupa od stanu prawidłowego. Zaleca się dzieciom gimnastykę korekcyjną i fizjoterapię.
Oprócz wymienionych wad postawy u dzieci mogą występować także wady klatki piersiowej i kończyn dolnych, m.in. płaskostopie.