Napięcie mięśniowe u dzieci, zarówno u niemowląt, jak i u przedszkolaków, ma duże znaczenie dla nabywania umiejętności poruszania się, a później utrzymywania prawidłowej postawy. Za nieprawidłowe uważa się zarówno obniżone, jak i wzmożone napięcie mięśniowe.
Rozpoznanie problemu u niemowlęcia
Najczęściej już u kilkutygodniowych dzieci można rozpoznać wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, które nieleczone może doprowadzić do wielu poważnych problemów w poruszaniu się dziecka, ale nie tylko.
U maluszków cierpiących na wzmożone napięcie mięśniowe najczęściej występuje szereg charakterystycznych dla tego stanu objawów:
• napięcie przy noszeniu i leżeniu – ciało dziecka napina się jak cięciwa łuku,
• układanie ciała w literkę C,
• częste nieutulone płacze,
• prężenie i wyginanie głowy do tyłu,
• sztywność ciała,
• niesymetryczność oczu,
• zaciskanie jednej z piąstek.
Dla porównania, dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym są wiotkie, a odłożone do łóżeczka leżą płasko. Nie mają siły podjąć główki w pozycji na brzuchu, ani na plecach. Samodzielnie takie dzieci nie siadają ani nie siedzą, nawet posadzone przez rodziców w wieku 9 miesięcy.
Czym grozi nieleczone wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe?
Jeśli różnych przyczyn obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe nie zostaną w porę zdiagnozowane, a dziecko nie trafi na rehabilitację, grożą mu przykre konsekwencje zdrowotne. Takie dziecko na etapie przedszkola będzie zmagało się z niedostatkami koncentracji i skupienia, z problemami logopedycznymi i być może z nadpobudliwością. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe staje się czasem powodem powstawania wad postawy i problemów z motoryką małą.
Jak leczone jest napięcie mięśniowe?
W Polsce dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśniowym są leczone najczęściej z zastosowaniem dwóch popularnych metod. Jedną z nich jest metoda NDT-Bobath, a druga to metoda według Vojty. Leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej i kontynuować również na etapie przedszkola, jeśli zajdzie taka konieczność.