Przejdź do treści

Zapalenie stawu biodrowego u dziecka

Infekcje u dziecka to codzienność dla rodziców. O ile jednak przeziębienia, grypa, zapalenie gardła, krtani czy oskrzeli, a nawet płuc są traktowane na porządku dziennym, jako powszechne choroby w wieku dziecięcym, o tyle nie jest tak w przypadku zapalenia stawu biodrowego. Co ciekawe, to częsta przypadłość u najmłodszych. Czym się objawia i jak ją leczyć?

 

Jakie są przyczyny zapalenia stawu biodrowego u dzieci?

Zapalenie stawu biodrowego u dzieci może być spowodowane przez różne czynniki. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

  1. Infekcje – bakteryjne lub wirusowe infekcje są jednymi z głównych przyczyn zapalenia stawów u dzieci. Infekcje mogą dotyczyć bezpośrednio stawu lub być systemowe, z drugorzędowym zajęciem stawu.
  2. Zapalenie stawów o podłożu autoimmunologicznym – choroby takie jak młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA) mogą powodować stan zapalny w stawach, w tym w stawach biodrowych.
  3. Urazy – uraz stawu biodrowego, choć rzadszy jako przyczyna zapalenia, może prowadzić do stanu zapalnego w wyniku uszkodzenia tkanki.
  4. Choroby zapalne jelit – choroby takie jak choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego mogą wiązać się z zapaleniem stawów, w tym stawu biodrowego.
  5. Reakcje poszczepienne – w rzadkich przypadkach zapalenie stawu może wystąpić jako reakcja na szczepienia, chociaż jest to zjawisko nietypowe i przemijające.
  6. Reakcje alergiczne – alergicznie reaguje w rzeczy samej błona maziowa znajdująca się wewnątrz stawu biodrowego.
  7. Choroby układowe – niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, mogą obejmować stawy w swoim spektrum objawów.

Rozpoznanie przyczyny zapalenia stawu biodrowego u dzieci często wymaga szczegółowej diagnostyki, w tym badań laboratoryjnych i obrazowych np. rtg, aby zapewnić odpowiednie leczenie i opiekę, tak aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanymi z potencjalnymi powikłaniami, które mogą być groźne w skutkach i bardzo bolesne.

Ponadto warto tutaj zaznaczyć, iż przemijające zapalenie stawu biodrowego występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek, zwłaszcza latem.

Objawy zapalenia stawu biodrowego.

Objawy zapalenia stawu biodrowego mogą się różnić w zależności od przyczyny, wieku pacjenta i ogólnego stanu zdrowia, ale istnieje kilka typowych objawów, które są powszechnie obserwowane i w przeciwieństwie do wielu chorób wieku dziecięcego nie ma większych problemów, aby prawidłowo rozpoznać pierwsze symptomy tego schorzenia. Objawia się nagłym bólem stawu biodrowego, ograniczeniem ruchomości stawu, może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie, gorączka, utrata masy ciała czy sztywność stawu, podobnie jak utykaniem i problemami z utrzymaniem równowagi. Takie objawy pojawiają się z kolei na kilka tygodni po przebytej chorobie związanej z górnymi drogami oddechowymi. Jeśli pojawią się takie objawy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnozy i zainicjowania leczenia.

Leczenie zapalenia stawu biodrowego.

Najważniejsze jest, aby trafnie rozpoznać już pierwsze objawy zapalenia stawu biodrowego, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecana jest konsultacja się z lekarzem. Nie należy zakładać, iż każdy ból kolana lub biodra u dziecka wiąże się z jakimś urazem, do którego mogło dojść w przedszkolu lub podczas zabawy w domu czy na podwórku.

Leczenie zapalenia stawu biodrowego w głównej mierze zależy od przyczyny zapalenia, wieku pacjenta oraz ogólnego stanu zdrowia. Podstawą jest tutaj zapewnienie dziecku odpoczynku. Nie powinno ono w ogóle chodzić, a tym bardziej biegać i obciążać chory staw, gdyż ruch może doprowadzić u pacjenta do wzmożonego gromadzenia się płynu w stawie, co dalej może nawet prowadzić do tworzenia się zwyrodnieniowych zmian w jego obrębie. Podczas leczenia lekarz możne  zapisać pacjentowi różne leki, począwszy od leków przeciwbólowych, przez antybiotykoterapię, aż po leki specjalistyczne jeżeli choroba jest na podłożu autoimmunologicznym. Ponadto można również wspomagać się chłodzącymi okładami, które w ostrych przypadkach, mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Ważne jest, aby regularnie monitorować stan zdrowia i w przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Specjalista dokładnie oceni sytuację i zaleci odpowiednie leczenie.