Współcześni 30-40-latkowie często z rozrzewnieniem wspominają czasy, kiedy przez całe lato spędzali cudowne wakacje u swoich dziadków na wsi. Są one postrzegane jako synonim beztroski, możliwości poznania zupełnie innego życia niż w mieście. Dziś jeszcze w wielu przypadkach babcie i dziadkowie mieszkają poza dużymi aglomeracjami miejskimi i pobyt u nich przez dzieci jest miłą odskocznią od tego, co znają. To szansa na to, aby pooddychać świeżym powietrzem i nauki tego, jak żyje się na wsi. Pytanie tylko, kiedy dziecko jest na tyle duże, aby rodzic mógł je pozostawić pod opieką babci chociaż na jeden tydzień wakacji?
Kiedy zacząć?
Psycholodzy zajmujący się dziećmi wychodzą z założenia, że malec, który nie ukończył jeszcze 3 lat, nie powinien na dłużej rozstawać się z rodzicami. Natomiast, kiedy rozpocznie już edukację przedszkolną, można spróbować pozostawić go pod opieką dziadków.
Najczęściej trzylatek jest już otwarty na nowe doświadczenia, a dobry kontakt z dziadkami sprawi, że dziecko samo będzie chciało zostać z nimi na dłużej. Dzieci oczywiście są różne i może się zdarzyć, że nawet trzyletnie za nic nie będzie chciało rozstać się z rodzicami. Wiele zależy od jego temperamentu. Lękliwe, nieśmiałe dzieci mają gorsze zdolności adaptacyjne, niż dzieci, które łatwo nawiązują kontakty, są raczej pogodne i otwarte.
Prośba dziecka
Niewykluczone, że w podjęciu decyzji o pozostawieniu dziecka po raz pierwszy u babci na noc lub na kilka dni, pomoże sama pociecha. Jeśli tylko dobrze dogaduje się z dziadkami, ma z nimi wspaniały kontakt, sama z czasem zapyta, czy może zostać u nich na noc albo na kilka dni, bez mamy i taty.
Bez zmuszania
Z drugiej strony dziecko może odczuwać silny lęk separacyjny, który objawia się płaczem, krzykiem, a nawet zachowaniami desperackimi, kiedy maluch przebywa bez mamy lub taty. Jeśli tak zdarza się nawet wtedy, gdy rodzice wychodzą na godzinę lub dwie bez dziecka, wówczas zdecydowanie jest zbyt wcześnie, żeby móc pozostawić malucha z dziadkami. Wysyłanie na tygodniowe wczasy malca w takiej sytuacji jest nienajlepszym rozwiązaniem. Dziecko na pewno nie jest na to gotowe, a wakacje u dziadków zamiast przyjemnością, staną się dla niego koszmarem.
Atrakcyjne wakacje dla dziecka
Mniej więcej w wieku, kiedy dziecko chodzi do przedszkola, to będzie czas na pierwszy pobyt na wakacjach u babci. Nie powinien on trwać jednak zbyt długo, a dni u dziadków muszą być wypełnione różnymi aktywnościami i atrakcjami. Nudzące się dziecko szybko zacznie tęsknić za rodzicami. Ale jeśli dziadkowie staną na wysokości zadania i zapewnią mu rozrywkę: wyjścia do lasu, na zbieranie kwiatów na łąkę, na basen czy nad jezioro, albo zagwarantują towarzystwo rówieśników, dni szybko będą płynąć, a dziecko poczuje się u nich pewnie. W końcu dziadki są po to, aby rozpieszczać swoje wnuki. Mówiąc jednak poważnie, dobry kontakt babci czy dziadka z dzieckiem spowoduje, że z niecierpliwością maluch będzie wyczekiwał kolejnej okazji na to, aby zostać z dziadkami na kilka dni.