Przejdź do treści

Edukacja patriotyczna w przedszkolu

8,Gdzie dziecko może dowiedzieć się o tym, skąd pochodzi, czym jest patriotyzm i dlaczego ojczyzna jest ważną, życiową wartością? Edukację patriotyczną mogą realizować rodzice, choć coraz częściej spotyka się takie programy edukacyjne również w placówkach przedszkolnych. Dzieci mogą dowiedzieć się w przedszkolu od nauczycieli o tym, czym jest patriotyzm, ojczyzna i tradycja. Jest to ważna wiedza w życiu każdego Polaka, bez względu na wiek. Pamiętając, że naczelnym celem wychowania przedszkolnego jest dbanie o wszechstronny rozwój dziecka oraz o kształtowanie jego osobowości, zajęcia z edukacji patriotycznej są bardzo istotne w kształtowaniu jego światopoglądu i tożsamości.

Zawsze aktualne wartości

Stosunek człowieka do ojczyzny, miłość i przywiązanie do niej oraz poczucie wspólnoty ze wszystkimi Polakami to elementy edukacji patriotycznej w przedszkolu. Aby wychować prawdziwych patriotów trzeba zaszczepić w nich głębokie uczucie do Polski już od najmłodszych lat, kiedy u człowieka występuje największa wrażliwość emocjonalna. Przedszkole może kształtować obraz ojczyzny w umyśle dziecka w sposób świadomy i pożądany, tak, aby już jako dorosły człowiek dziecko wiedziało, czym jest tożsamość narodowa, przywiązanie do kraju ojczystego oraz zainteresowanie ludźmi, którzy w nim żyją. W wychowaniu patriotycznym chodzi głównie o to, aby kształtować postawy emocjonalnego przywiązania do kraju oraz o rozwijanie pozytywnych zachowań społecznych, w roli Polaka-patrioty.

Sposoby kształtowania postaw patriotycznych w przedszkolach

Dzieci już w przedszkolu można zaznajamiać z symbolami narodowymi, takimi jak godło Polski, herby poszczególnych miast, zwłaszcza własnego, barwami państwowymi i z hymnem narodowym, jaki można śpiewać na różnych uroczystościach.

Dziecko uczy się tego, kim jest dzięki wykonywaniu drzewa genealogicznego swojej rodzimy, ucząc się swojego nazwiska, adresu zamieszkania czy nazwy przedszkola. Elementem edukacji patriotycznej mogą być zwyczajne spacery czy wycieczki po najbliższej okolicy i miejscowościach. Dziecko może poznać historię swojego kraju poprzez legendy i opowieści z tym związane. Mamy szeroką paletę pieśni i piosenek patriotycznych, których śpiewanie może być częścią zajęć umuzykalniających przedszkolaków. Podobnie, jak nauka tańców regionalnych i tradycyjnych zabaw ludowych.

Podczas zajęć z rysunku dzieci mogą kolorować herby miast i utrwalać symbole narodowe. Ważne jest, aby przedszkole stwarzało warunki do poznawania i celebrowania świąt narodowych.