W naturze istnieje cała masa chorobotwórczych drobnoustrojów – głównie bakterii, wirusów, grzybów i tym podobnych. Takim drobnoustrojem są adenowirusy, czyli patogeny, które są zdolne do wywoływania wszelkiego rodzaju infekcji u człowieka. Najczęściej adenowirusy odpowiadają za infekcje układu oddechowego, układu pokarmowego i narządu wzroku. Jak rozpoznać infekcję adenowirusami i dlaczego w szczególności adenowirusy zagrażają małym dzieciom?
Droga zakażenia
Adenowirusami można zarazić się na kilka sposobów, ale najczęściej dochodzi do tego drogą kropelkową lub fekalno-oralną. Wirus rozprzestrzenia się wraz z wydzieliną przy kichaniu lub kaszlu. Kropelki śliny przenoszą się na kolejnych chorych wraz z wirusem. Natomiast druga z dróg zarażenia ma związek z brakiem przestrzegania higieny osobistej. Zwykłe nieumycie rąk po wyjściu z toalety może spowodować zarażenie adenowirusem.
Dzieci szczególnie narażone na zakażenie
Najczęściej z infekcjami adenowirusowymi mamy do czynienia w przypadku dzieci do 12 miesiąca życia. Często też zdarza się, że na takie samo zakażenie narażone są dzieci uczęszczające do przedszkola. W przedszkolach może dojść do masowego zachorowania na infekcje dróg oddechowych i układu pokarmowego z uwagi na działalność adenowirusów, ponieważ łatwo tam o bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Co ciekawe, adenowirusy mogą dostać się do organizmu człowieka w czasie korzystania z basenu i sauny, przy używaniu tego samego ręcznika czy też w wyniku kontaktu z zanieczyszczoną wodą.
Jak rozpoznać infekcję?
Infekcja adenowirusowa nie jest łatwa do zidentyfikowania. Jeśli adenowirusy atakują drogi oddechowe, najczęściej wiąże się to z pojawieniem się objawów tożsamych do grupy. Chorzy mają gorączkę, kaszlą, mają obniżone samopoczucie, powiększone węzły chłonne i ogólnie są osłabieni. Mogą zmagać się z katarem i zapaleniem gardła. Znacznie rzadziej w wyniku infekcji adenowirusami dochodzi do wirusowego zapalenia płuc czy zapalenia oskrzelików.
Kiedy adenowirus atakuje układ pokarmowy, to dochodzi do zapalenia żołądka i jelit, a chory ma biegunkę, która może trwać nawet do dwóch tygodni. Towarzyszą jej bóle brzucha, nudności i wymioty, bóle głowy i gorączka.
Lekarz podejrzewający u dziecka zarażenie adenowirusami może zlecić badanie wymazu z dróg oddechowych, próbki kału lub wydzieliny z oka. Jednoznaczną odpowiedź dotyczącą tego, czy jest to tego rodzaju zakażenie dają testy serologiczne. Leczenie polega na niwelowaniu objawów choroby.