Przejdź do treści

Aktywność fizyczna przedszkolaków

3Już w domu rodzinnym, od wczesnego dzieciństwa, rodzice powinni dbać o zdrowy rozwój psychoruchowy swojego dziecka. Ważna jest nie tylko nauka mowy, kolorów czy nazw zwierząt i odgłosów, jakie wydają. Bardzo istotne jest, aby zaszczepić w dziecku chęć ruchu. Kilkuletnie dziecko, uczęszczające do przedszkola, można już zapisać na zajęcia sportowe, które będą miały ogromny wpływ na jego zdrowie. Nie jest istotne jaką dyscyplinę sportową ma uprawiać dziecko, ale to, aby chętnie ruszało się, najlepiej na świeżym powietrzu.

Zajęcia ogólnorozwojowe

Przedszkolaki w przedszkolach i na zajęciach dodatkowych mogą uprawiać dowolne aktywności fizyczne. Warto zapisywać je na zajęcia ogólno ruchowe, które rozwijają różne grupy mięśni. Dziewczynki będą niewątpliwie zachwycone możliwością wzięcia udziału w zajęciach tanecznych, gdzie przygotowywane będą proste układy taneczne. Sport powinien być dla przedszkolaka zabawą. Nawet zwykła gra w berka, czy jazda na rowerze czy rolkach po podwórku, sprzyja zdrowemu rozwojowi całego ciała dziecka – układu kostnego i mięśni. Z czasem być może dziecko odkryje talent i zamiłowanie do jednego, konkretnego sportu. Nie należy jednak naciskać i przez dziecko realizować swoje ambicje w tym zakresie.

Istotne jest, aby przed każdymi zajęciami sportowymi wykonywana była rozgrzewka. Dzięki temu dziecko nie nabawi się kontuzji i uniknie powstawania przeciążeń organizmu.

Zajęcia na basenie

Pływanie rozwija wszystkie grupy mięśni w ciele człowieka. Nawet jeśli nasze dziecko nie będzie robiło w przyszłości kariery pływackiej, zajęcia na basenie pomogą mu w budowaniu kondycji fizycznej. Pływanie jest sportem bezpiecznym dla stawów, a przy systematycznych ćwiczeniach można szybko zauważyć efekty.

Rytmika i taniec w przedszkolu

W ramach zajęć przedszkolnych nauczyciele mogą organizować dzieciom krótkie rozgrzewki i zajęcia sportowe, prowadzone w formie zajęć z rytmiki i tańca. Dzięki nim dzieci w grupie uczą się poszczególnych ćwiczeń, świetnie się przy tym bawiąc. Ich mięśnie pracują, a ciało staje się elastyczne i gibkie. Chroni to przed przykurczami mięśni i wadami postawy.

„Zarażanie” przedszkolaków miłością do sportu – jakiegokolwiek, to krok w dobrą stronę ze strony nauczycieli w przedszkolu, rodziców i opiekunów. Nasze dziecko nie musi od razu planować międzynarodowej kariery sportowej, ale regularnie ćwicząc będzie się rozwijało w odpowiedni sposób i nie będzie narażone na wiele chorób i defektów.