Przejdź do treści

Alergik idzie do przedszkola – o czym powinniśmy pamiętać?

Alergolodzy biją na alarm – alergie u dzieci to już prawdziwa epidemia. Szacuje się, że co czwarte dziecko w Polsce cierpi na katar alergiczny, a co dziesiąty nastolatek ma astmę. Jeśli i Twoje dziecko znajduje się w grupie alergików, jest uczulone na pyłki, czy ma alergię pokarmową, nie musisz rezygnować z edukacji przedszkolnej. Jednak dobrze przygotuj i siebie, i dziecko do ważnego momentu jej rozpoczęcia.
Bariery dla dziecka

Podstawowym problemem dla małego alergika i jego rodziców przy pójściu do przedszkola jest kwestia wyżywienia. Czy placówka musi zapewnić Twojemu dziecku dietę eliminacyjną, jeśli jest ono uczulone np. na białko mleka krowiego, na gluten czy na jajka? Niekoniecznie, choć wiele placówek rzeczywiście prowadzi różne diety eliminacyjne dla swoich wychowanków. Dowiedz się od razu, czy wybrane przez Ciebie przedszkole również należy do tej grupy. Jeśli nie, nadal nie jest to problemem niemożliwym do rozwiązania przy zapisywaniu swojej pociechy do placówki.

Przedszkola publikują często z wyprzedzeniem jadłospisy na cały tydzień, z oznaczeniem potencjalnych alergenów, jak jaja, mleko, seler czy orzechy. Możesz więc zapoznać się z menu w przedszkolu i donieść odpowiednie dla Twojego dziecka produkty.

Informacja dla wszystkich nauczycieli i pracowników w przedszkolu

Samo powiadomienie wychowawcy, że Twoje dziecko jest małym alergikiem, może okazać się niewystarczające dla zapewnienia mu odpowiednich warunków opiekuńczych w przedszkolu. Należy taką informację przekazać wszystkim pracownikom przedszkola, zwłaszcza personelowi kuchennemu, o ile przedszkole dysponuje swoją kuchnią. Jeśli nie, to firma cateringowa obsługująca placówkę może uzyskać informacje o alergiach pokarmowych wychowanków od dyrekcji i nawet przygotować dla nich odpowiednie posiłki.

Dobrym rozwiązaniem jest przypomnienie w każdym roku szkolnym w przedszkolu, na co właściwie jest uczulone Twoje dziecko. Jeśli np. z okazji urodzin inny przedszkolak przyniesie cukierki, będzie wiadomo, czy maluszek z alergią może je zjeść, czy też nie.

Na wypadek sytuacji podbramkowych

Największe problemy z przedszkolem i uczęszczaniem do niego mogą mieć potencjalnie rodzice dzieci, u których może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, np. po użądleniu przez pszczołę. Nauczyciele w przedszkolu muszą mieć świadomość, co może się stać i jak zareagować w takiej sytuacji. Pamiętaj – tu chodzi o zdrowie i życie Twojego dziecka!