Przejdź do treści

Bez cukru i soli w diecie przedszkolaka

lump-sugar-549096_640Jeszcze kilka lat temu mało kto zwracał uwagę na to, czym przyprawiane są posiłki w przedszkolach oraz czy dzieci piją słodzone kompoty lub herbatę z cukrem. Niemniej państwo postanowiło zainterweniować w zakresie menu przedszkolnego kiedy okazało się, że coraz więcej dzieci w Polsce ma nadwagę. Dlatego wprowadzono w życie program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

Zmiany były konieczne

W opinii ekspertów w codziennym jadłospisie dzieci w przedszkolach było za dużo produktów bogatych w sól i cukier. Maluchy spożywały na co dzień przetworzone, słodzone białym cukrem dżemy i marmolady, przekąski, jogurty dosładzane cukrem, czy słodzone napoje. W ich diecie na pewno brakowało warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów, które są bogatym źródłem składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Dietetycy zaznaczają przy tym, że nawyki żywieniowe dzieci, które zostaną nabyte we wczesnym dzieciństwie, będą rzutowały na ich dietę w przyszłości. Dlatego warto nauczyć dzieci tego, jak ważne jest spożywanie warzyw, owoców, nabiału, kasz, pełnoziarnistego pieczywa i używania jak najmniejszej ilości soli i cukru.

Jak przygotowywane są posiłki w przedszkolach?

W polskich przedszkolach od początku roku szkolnego 2015/2016 można już używać soli, ale wyłącznie soli sodowo-potasowej, a jej spożycie dzienne na jedno dziecko nie powinno wynosić więcej niż 5g. Można za to doprawiać potrawy z wykorzystaniem ziół i innych przypraw. Są to nowe przepisy obowiązujące dla trybu przygotowywania posiłków w stołówkach szkolnych i w przedszkolach. Resort zdrowia podkreśla, że zawsze wtedy, gdy jest to możliwe, powinno się rezygnować ze stosowania soli.

Jeśli chodzi o cukier, to jego stosowanie również zostało mocno ograniczone w przedszkolach. Ministerstwo zdrowia podkreśla, że kompoty owocowe nie mogą być dosładzane, ale można słodzić w umiarkowany sposób herbatę, napary owocowe, kakao i kawę zbożową. Do słodzenia nie można używać m.in. aspartamu i sacharyny.

Kary za brak stosowania się do rozporządzenia

Rozporządzenie resortu zdrowia dotyczące stosowania soli i cukru podczas przygotowywania posiłków w przedszkolach, jest powszechnie obowiązujące. Jeśli ktoś nie będzie się do niego stosować, podlega karze pieniężnej w wysokości do 5 tys. zł, ale nie mniejszej niż 1 tys. zł. Kontrole w zakresie przestrzegania przepisów prowadzi w odpowiednich placówkach inspekcja sanitarna.