DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Rysunek nie tylko kredkami – jakie materiały plastyczne zaproponować dziecku?

Rysowanie jest pierwszą czynnością kreatywną, z jaką zwykle mają do czynienia małe dzieci. Jednak nie tylko kredkami mogą one tworzyć swoje pierwsze rysunki. Jakie materiały plastyczne można zaproponować przedszkolakom, aby dały one upust swojej kreatywnej naturze?

Farby – plakatowe i akwarele

Kolorowe farbki i pędzel pozwolą dziecku na poznawanie innych technik tworzenia obrazów, konkurencyjnych względem kredek. Pozwalają one na ćwiczenie małej motoryki ręki, co ma znaczenie nie tylko dla zdolności manualnych dziecka, ale równocześnie wpływa na jego ogólny rozwój.
Nie ma znaczenia, z jakich farb skorzystacie na początek. Czy będą to farby plakatowe, czy akrylowe. Ważne, żeby zabezpieczyć miejsce, w którym dziecko będzie malowało. Z pewnością zdarzy mu się wylać farbę czy pomalować rączki lub ubranko. Należy mieć to na uwadze.
Dla dzieci prawdziwą frajdą może być malowanie farbami, ale takimi, które można nanosić na kartkę papieru palcami. Starsze dzieci mogą spróbować malowania na szkle lub tkaninach. Każdy maluch lubi też malowanie twarzy – do tego służą specjalne farbki i na ogół malunki wykonują dorośli, ale i tak jest to jedna z kreatywnych zabaw, które uwrażliwiają dziecko na otaczające je piękno.

Pieczątki

Kolejną naszą propozycją do zastąpienia kredek przy pracach plastycznych są pieczątki. Nawet w domu można je zrobić, np. z ziemniaków. Mogą być to także profesjonalne, gotowe pieczątki o różnych kształtach kupione w sklepie. Coraz częściej do nabycia są mazaki z pieczątkami, które także będą atrakcyjną formą plastycznego wyrażania swoich emocji i fantazji.

Pastele i węgiel

Podobnie jak kredkami, dzieci może malować pastelami. Najczęściej są one wręczane starszym dzieciom, ale i młodsze mogą doskonalić swoje umiejętności plastyczne właśnie w tej technice artystycznej. Rozmazując kontury obrazków będą tworzyły wyjątkowe kompozycje.
Bardzo dobrze sprawdzi się też węgiel rysunkowy, choć wymaga on od dziecka więcej wprawy. W zależności od użytej siły nacisku maluszek będzie mógł tworzyć linie i kształty o różnych odcieniach – od szarości po głęboką czerń.

Niekonwencjonalne narzędzia plastyczne

Czy wiecie, że można malować także klejem w sztyfcie, brokatem albo na przykład klejem brokatowym? Do tworzenia mogą posłużyć nawet produkty do makijażu – szminka czy cienie do powiek i konturówki do ust.

Jak widać, właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Pomagajmy dzieciom odkrywać nowe możliwości rysowania czy malowania. To świetna rozrywka i doskonałe ćwiczenie dla małych dziecięcych rączek.