Przejdź do treści

Co zrobić, jeśli moja pociecha bije inne dzieci w przedszkolu?

fist-bump-933916_640W życiu dziecka może pojawić się okres, w którym nie będzie radziło sobie ze swoimi emocjami. Maluszek nie wiedząc, jak wyładować swój gniew, staje się agresywny i może bić inne dzieci w przedszkolu. Jak reagować jako rodzic na takie sytuacje?

Normalna faza rozwojowa

Oczywiście nie jest tak, że każde dziecko bije swoich rówieśników, a nawet rodziców czy nauczycielki w przedszkolu, ale często tak bywa, że maluch jest agresywny. Niemniej rodzic musi jakoś zareagować.
W pierwszej kolejności należy ustalić, co też jest przyczyną agresywnego zachowania u dziecka. Na ogół związana jest ona z niedojrzałością układu emocjonalnego – przedszkolak po prostu nie umie w inny sposób wyrazić negatywnych emocji – gniewu, frustracji, a często też zazdrości. Biciem manifestuje swoją niezależność.

Jak reagować na agresywne zachowanie dziecka?

Rodzic i nauczyciele w przedszkolu muszą od razu zareagować na przejawy agresji u dziecka i pokazać mu, że to co robi, jest złe. Kolejnym krokiem jest pokazanie maluchowi, że istnieje wiele innych sposobów na wyrażenie negatywnych emocji.

Nie oczekujmy, że dziecko od razu to zrozumie i sytuacja z biciem kolegi czy koleżanki już nigdy się nie powtórzy. Dzieciom wielokrotnie trzeba powtarzać to samo, aby dane zachowanie stało się normą. Z czasem utrwalą sobie, jakie postawy są dobre, a jakie złe i niedopuszczalne.

Błędem jest karanie cielesne dziecka za to, że bije inne dzieci. Agresja rodzi bowiem agresję. Małe dziecko nie rozumie także, że robi coś złego, a przemówienia rodzica typu „nie wiesz, że go to boli” albo „co by było, gdyby on ciebie uderzył”, nie spotykają się z odpowiednim zrozumieniem. Natomiast fakt, że za bicie, dziecko jest nagle wyłączone z zabawy z rówieśnikami, idzie natychmiast do domu z podwórka, albo nie dostaje tego dnia słodyczy, pozwala mu dostrzec, że jest to niewłaściwe i niekorzystne dla niego. Zdolne będzie bowiem do logicznego, przyczynowo-skutkowego myślenia.

Zawsze po niegrzecznym zachowaniu dziecka trzeba z nim rozmawiać i kiedy ochłonie, zapytać, dlaczego zachowało się w taki, nieprawidłowy sposób.