Przejdź do treści

Czy alergik może chodzić do przedszkola?

3Przedszkole nie różnicuje dzieci na przedszkolaków zdrowych i z wrodzonymi lub nabytymi chorobami. Byłaby to dyskryminacja. Jeśli więc maluch nie stwarza zagrożenia dla innych dzieci, może jak najbardziej uczęszczać do placówki przedszkolnej. Alergia nie jest schorzeniem, którym można się zarazić. Przy odpowiedniej organizacji pracy w przedszkolu i zintegrowanej współpracy z rodzicami, mały alergik może z powodzeniem uczęszczać do przedszkola, nawiązywać pierwsze przyjaźnie i uczyć się nowych rzeczy.

Niepokój rodziców

Każdy rodzic obawia się pójścia swojego dziecka po raz pierwszy do przedszkola, ale rodzice alergika mają podwójny niepokój. Muszą martwić się o zdrowie swojej pociechy. W kontrolowanym przez siebie środowisku domowym dziecku nic złego się nie stanie, ale w placówce przedszkolnej sprawa wygląda nieco inaczej.

Rodzice muszą gruntownie przemyśleć i rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim wyślą swoje dziecko do przedszkola. Z jednej strony uzasadnione są obawy o konsekwencje zdrowotne tego kroku dla malucha, ale z drugiej, nie powinno się go separować od grupy rówieśniczej.

Można bezpiecznie wdrożyć dziecko z alergią do życia przedszkolnego, jeśli tylko kadra nauczycielska w przedszkolu była świadoma istniejących potrzeb i ograniczeń małego alergika.

Rozmowa z dyrektorem przedszkola i nauczycielami

Cała kadra w przedszkolu, personel kuchenny, a nawet sprzątający, powinien być poinformowany o tym, na co uczulone jest dziecko. Ułatwi to małemu alergikowi rozpoczęcie bezpiecznego funkcjonowania w przedszkolu. Najlepiej sporządzić pisemną informację dla wszystkich osób w przedszkolu, z jakim będzie miało styczność dziecko, jaką alergię posiada. W ramach rozmowy należy poinformować o objawach choroby i potrzebach dziecka, diecie i ewentualnie o lekach, jakie natychmiast trzeba podać, jeśli doszłoby do wstrząsu anafilaktycznego przy przypadkowym kontakcie z silnym alergenem. Warto każdego roku, w którym dziecko będzie chodziło do przedszkola, przeprowadzić rozmowę przypominającą z wychowawcą o stanie zdrowia dziecka.

Jeśli maluch posiada alergię pokarmową, trzeba wraz z personelem kuchennym ustalić jego jadłospis na każdy tydzień spędzony w przedszkolu. Może przy tym istnieć konieczność dostarczenia do przedszkola odpowiedniego pieczywa dla dziecka czy innych składników pokarmowych zamiennych dla tych, które wywołują u niego alergię. Aby ustrzec dziecko przed objawami alergii pokarmowej np. na mleko zawarte w cukierkach z czekoladą, można dostarczyć do przedszkola inne słodkości, które dziecko może bezpiecznie spożywać – nauczyciel będzie mu je wręczał np. wtedy, gdy kolega czy koleżanka będą mieli urodziny.