Bezwzględnie powinniśmy czytać dzieciom od najmłodszych lat, a także zachęcać starsze pociechy do samodzielnego czytania. To bezsprzeczne, ale niewielu z nas zadaje sobie pytanie, jaki ma to cel, oprócz podszkolenia się z liter, zasad pisowni czy ze stricte czytania. Otóż czytanie książek dzieciom wpływa na ich późniejsze uczenie się.
Koncentracja na tekście
Jeśli czytamy dziecku książkę, wyrabiamy w nim nawyk skupiania się na zasłyszanym tekście. Maluszek może wyobrażać sobie sytuacje, o których słyszy dokładnie tak samo, jakby je widział oczami wyobraźni. To nie tylko trening koncentracji – jeśli dziecko się nie skoncentruje na tym, co czyta mu rodzic, opiekun czy nauczyciel, nie pozna całej historii i zgubi wątek.
Regularne czytanie dzieciom pomaga wydłużyć czas koncentracji, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi, jak właśnie nauka.
Podejście do emocjonalności dziecka
Dzieci miewają wiele problemów emocjonalnych. Mogą być bardzo nieśmiałe i mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi, charakteryzować się nadmierną agresją i innymi kłopotami natury emocjonalno-społecznej. Czytanie może pomóc w poznaniu sytuacji, z jakimi maluch styka się na co dzień i posłużyć jako baza do rozmów o trudnych emocjach, z którymi można sobie w odpowiedni sposób poradzić. Czytanie uczy empatii i wrażliwości, uczy wymiany zdań, a nie rozwiązywania spraw agresją.
Stymulacja rozwoju dziecka
Czytanie jest metodą wspierającą wszechstronny rozwój dziecka, a więc i wyrabiający w nim systematyczność, która ważna jest przy nauce. Poprzez zabawę i rozrywkę, jaką jest oglądanie obrazków i słuchanie tekstu, dziecko może się harmonijnie rozwijać i dowiadywać się ciekawych rzeczy o otaczającym go świecie.
Nie można upraszczać i mówić, że czytanie dzieciom książek jest uniwersalną receptą na pokonanie trudności naszych pociech w nauce. Ale niewątpliwie jest jednym z elementów, które pozwolą ich uniknąć w przyszłości. Jeśli od małego nauczymy dziecko słuchać opowieści czytanych z książek, na pewno lepiej będzie sobie radziło w przyszłości z nauką.