Przejdź do treści

Czy każde dziecko może uczyć się języka obcego?

9Dwujęzyczność wydaje się być bardzo dobrą metodą zwiększania umiejętności komunikacyjnych każdego dziecka, zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Dzięki nauce języka obcego od najmłodszych lat można ułatwić dziecku start w dorosłość w przyszłości. Będzie ono swobodnie posługiwało się dwoma językami, dzięki czemu porozumie się na przykład za granicą. Obecnie znajomość języka obcego, przede wszystkim angielskiego, jest koniecznością dla zdobycia dobrej pracy zawodowej. Niemniej, rodzice często zastanawiają się, czy absolutnie każde dziecko w przedszkolu może uczyć się języka obcego? Czy każdy przedszkolak ma szansę stać się dzieckiem dwujęzycznym?

Nauczanie języka obcego najmłodszych

Czy dziecko w wieku 3 lat lub mniej jest już przygotowane do rozpoczęcia edukacji w zakresie języka obcego? Jak najbardziej, o ile nauczyciele posiadają odpowiednie kompetencje do nauczania przedszkolaków, wykorzystują ciekawe metody nauczania i pozwalają współtworzyć proces dydaktyczny. Język obcy w przedszkolu powinien być nauczany w sposób jak najbardziej naturalny, najlepiej poprzez zabawę z dzieckiem.

Naukowcy twierdzą, że każde dziecko można uczyć języka obcego i uzyskiwać przy tym bardzo dobre rezultaty takiej nauki. Nowoczesna metodyka nauczania języków obcych otwiera szerokie możliwości edukacji w tym zakresie.

Świadome i nieświadome uczenie

Najmłodsze przedszkolaki, w wieku 2-3 lat, które uczęszczają do przedszkola dwujęzycznego, uczą się obcego języka w sposób nieświadomy, dlatego mogą bardzo szybko przyswoić sobie jego słownictwo. Naturalna ciekawość świata u maluchów powoduje, że trudno im skupić się na jednym przedmiocie czy zabawie, ale spontaniczna nauka języka obcego u nich występuje. U dzieci w wieku do 3 lat ujawnia się często skłonność do doskonałego naśladownictwa, co może być bardzo przydatne w toku nauki języka obcego. Dzieci powtarzają zasłyszane wyrazy zachowując nieświadomie reguły fonetyczne, np. akcent. Ważnym elementem nauki języka obcego w najmłodszych grupach przedszkolnych powinna być różnorodność proponowanych zadań oraz włączenie do nich ćwiczeń ruchowych.

Dzieci mogą uczyć się języka obcego śpiewając piosenki, słuchając bajek i rymowanek, czy po prostu bawiąc się z nauczycielem, który mówi do nich wyłącznie w innym języku.

Starsze dzieci, w wieku od 3 do 5 lat łatwiej skupiają uwagę i coraz mocniej interesują się światem zewnętrznym. Można organizować dla nich zabawy z rówieśnikami w języku obcym.