Przejdź do treści

Czy warto podawać dzieciom probiotyki?

Bakterie nie tylko powodują infekcje i mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Część z nich ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Między innymi owe „dobre” bakterie to probiotyki. Czy warto je regularnie podawać swoim dzieciom?


Czym właściwie są probiotyki?

Znany powszechnie pogląd mówi o tym, że probiotyki to wyłącznie dobre bakterie, które zasiedlają nasz układ pokarmowy i działają jak filtr na chorobotwórcze drobnoustroje. Trzeba jednak powiedzieć, że probiotyki nie są wyłącznie bakteriami, ale w ich skład mogą wchodzić niektóre drożdże, jak na przykład szczep Saccharomyces boulardii.

Kiedy trzeba podawać probiotyk?

W momencie, gdy u dziecka rozwinie się poważna infekcja bakteryjna, pediatra zaleci przyjmowanie antybiotyku i na pewno zaznaczy, żeby podawać dziecku podczas kuracji antybiotykowej probiotyk. Logiczne wyjaśnienie wskazuje, że skoro antybiotyki niszczą korzystną florę bakteryjną, łącznie z chorobotwórczymi drobnoustrojami, to należy ją odbudowywać przy użyciu probiotyków. Zdecydowaną większość dostępnych na rynku probiotyków należy podawać osobno, nie razem z antybiotykiem, najlepiej w czasie jedzenia, 2-3 godziny po przyjęciu dawki antybiotyku.

Na problemy z brzuszkiem

Niektóre dzieci mają skłonności do bólów brzucha, luźnych stolców i zatwardzeń. Wtedy także wskazane jest przyjmowanie dobrych bakterii. Warto sięgnąć między innymi po mleko modyfikowane z dobrymi bakteriami, które reguluje pracę całego przewodu pokarmowego. Dzięki niemu dziecko łatwiej będzie trawiło pożywienie, ale jednocześnie zwiększy się jego odporność na zachorowania na przeziębienia czy choroby sezonowe.

Czym są prebiotyki, probiotyki i synbiotyki?

Wskazane nazwy wydają się podobne, ale nie oznaczają tego samego. Prebiotyki to substancje, na ogół węglowodany, które stanowią pożywkę dla dobroczynnych probiotyków. Dzięki ich podawaniu dziecku można pobudzić wzrost naturalnej, dobrej flory bakteryjnej organizmu. Wzbogacają florę bakteryjną i wspomagają ochronę przed chorobami.
Synbiotyki natomiast to połączenie probiotyków z prebiotykami. Wiemy już, że probiotyki to bakterie lub drożdżaki, które w odpowiedniej kompozycji oraz ilościach działają korzystnie na zdrowie człowieka, w tym zwłaszcza dzieci.