Przejdź do treści

Czy zajęcia na basenie dla dzieci z astmą to dobry wybór?

pool-1318072_640Jakiekolwiek opory rodziców przed zapisaniem dziecka ze stwierdzoną astmą oskrzelową na basen, nie mają podstaw naukowych. Nie trzeba martwić się, że będzie ono częściej chorować. Może być wręcz przeciwnie. Lekarze zalecają nawet, aby jak najczęściej chodzić ze swoją pociechą na zajęcia w wodzie.

Pływanie zalecane astmatykom

Astma nie wyklucza aktywnego uprawiania sportów przez dziecko. Co ciekawe, niektórzy zawodowi sportowcy, jak biegaczki narciarskie z Norwegii, czy Grant Hacket, wielokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski, chorują na astmę. Przy zastosowaniu odpowiednich leków mogą oni bez przeszkód brać udział w treningach i kolejnych zawodach, a nawet osiągać w nich wielkie sukcesy.

Podczas pływania dziecko nie powinno się zanadto przemęczać. Na początek wystarczy lekka rozgrzewka na lądzie, a później zabawa w płytkim basenie – brodziku. Można zapisać dziecko na zajęcia z nauki pływania, dostosowane do jego wieku i możliwości.

Rezygnacja z basenu pomimo faktu, że dziecko lubi zajęcia w wodzie, nie ma żadnego sensu, nawet przy zdiagnozowaniu u dziecka astmy. Badania naukowe dowodzą, że w pierwszej minucie wysiłku fizycznego oskrzela dziecka z astmą rozszerzają się, co jest dla niego korzystne. Później zwężają się i mogą wystąpić duszności, dlatego dla takich maluchów najlepsze są spokojne zajęcia na basenie, bez nadmiernego przemęczania ich organizmu.

Pływanie jedynym sportem dla astmatyków

Jeszcze kilka lat temu pływanie było zalecane astmatykom, w tym dzieciom z tym schorzeniem, jako jedyny rodzaj wysiłku fizycznego, jaki może być przez nich uprawiany. Miało to związek z tym, że w trakcie zajęć pływackich intensywnie rozwijają się mięśnie oddechowe, niezbędne do przezwyciężania skurczu oskrzeli i opanowania duszności. Dla astmatyków są to umiejętności bardzo istotne.

Uwaga na chlorowaną wodę!

Najlepiej, aby chodzić z dzieckiem, które ma astmę, na basen bez chlorowanej wody. Chlor zawarty w basenach może nasilać objawy astmy, ale nie u każdego dziecka. Warto  wnikliwie obserwować, jak zachowuje się nasza pociecha pływając w basenie oraz po zakończeniu zajęć.