Przejdź do treści

Do przedszkola i żłobka przyjmą tylko zaszczepione dzieci

17Częstochowscy radni jako pierwsi w Polsce zdecydowali się na uchwalenie dwóch aktów prawnych, które pozwolą chronić dzieci w żłobkach i przedszkolach przed groźnymi schorzeniami. Rada miasta zdecydowała, że jeśli rodzice nie zaszczepią swojego dziecka, nie będą mogli zapisać dziecko do miejskiego żłobka. Będą mieli również problemy z tym, aby przejść pozytywnie rekrutację do publicznego przedszkola. Te będą preferować dzieci zaszczepione.

Projekty Platformy Obywatelskiej

Rada miasta Częstochowa w poniedziałek 20 kwietnia 2015 roku przyjęła dwa projekty uchwał przygotowane przez radną PO, Jolantę Urbańską.

Pierwszy projekt uzależnia przyjęcie dziecka do miejskiego żłobka wyłącznie po przedstawieniu przez rodziców zaświadczenia o odbyciu przez nie obowiązkowych szczepień. Jeśli zaświadczenie to nie zostanie okazane, kandydatura dziecka zostanie z miejsca odrzucona.

Druga z uchwał dotyczy rekrutacji nieszczepionych dzieci do przedszkoli. Najwyższą liczbę punktów – 36 komisja rekrutacyjna będzie przyznawała wyłącznie dzieciom zaszczepionym, w przypadku których oboje rodzice pracują. Przedstawione zasady rekrutacyjne obowiązywać będą na terenie miasta Częstochowa i dotyczą wyłącznie szczepień obowiązkowych.

Wyjątki od reguły

Na miejsce w miejskim żłobku lub publicznym przedszkolu będą mogli wyjątkowo liczyć rodzice niezaszczepionych dzieci, które ze względów medycznych nie mogą przyjmować szczepionek. Dzieci te będą traktowane na równi z dziećmi zaszczepionymi zgodnie z przyjętym w Polsce kalendarzem szczepień obowiązkowych.

Argumentacja radnych

Pomysłodawcy uchwał w Częstochowie tłumaczą, że chcą w ten sposób ograniczyć ryzyko związane z ruchami antyszczepionkowymi w Polsce. Rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci narażają inne maluchy – zwłaszcza w żłobkach i przedszkolach, na groźne choroby, których powikłania mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Unikanie szczepień może nawet spowodować powrót chorób, o których dawno już zapomnieliśmy.

Radni podkreślają, że co prawda Konstytucja RP gwarantuje dzieciom równy dostęp do publicznego żłobka i przedszkola, ale art. 68 ust. 4 tej samej ustawy nakłada na władzę publiczną obowiązek zwalczania chorób epidemicznych. W Częstochowie uznano, że ten ostatni zapis jest istotniejszy.

Jeśli wojewoda śląski nie zakwestionuje uchwał częstochowskich radnych, w kwestii żłobków będzie on obowiązywał po uprawomocnieniu, a w przedszkolach od 1 stycznia 2016 roku, czyli w roku szkolnym 2016/2017.