Dziecko w przedszkolu spędza zwykle większą część swojego dnia. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy przedszkolak dobrze czuje się w placówce i czy rodzice mogą lub chcą odbierać go wcześniej z przedszkola. Bywa jednak, że maluch przebywa w placówce od wczesnych godzin porannych do późnych godzin popołudniowych, na przykład od godziny 7 do 17. W takich godzinach czynne jest większość przedszkoli publicznych w Polsce. Dziesięciogodzinny pobyt w przedszkolu to dla dziecka dużo, choć przy odpowiednim harmonogramie dnia, który przygotowuje przedszkole samodzielnie, czas ten nie będzie się maluchowi dłużył. Czy jednak możliwość pozostawienia dziecka w przedszkolu na 24 godziny to dobra idea?
W odpowiedzi na oczekiwania rodziców
Całodobowe przedszkole nie miałoby racji bytu gdyby nie rodzice, którzy czasem są zainteresowani możliwością pozostawienia dziecka w placówce nie tylko w ciągu dnia, ale i na noc. Mogłoby to być nawet uzasadnione, jeśli chodzi o konieczność pracy zmianowej. Co bowiem ma zrobić młoda, samotna matka, która pracuje w systemie trzyzmianowym i nie ma z kim zostawić dziecka na noc co trzeci tydzień? Możliwość pobytu przedszkolaka w odpowiedniej placówce byłaby rozwiązaniem jej problemów.
Niemniej, zwykle nie takie kwestie są wysuwane na plan pierwszy jeśli chodzi o pozostawianie przedszkolaków w przedszkolu przez 24 godziny na dobę. Rodzice mogą chcieć gdzieś wyjść, wyjechać na kilka dni bez dziecka, albo korzystać z życia w inny sposób, niekoniecznie w towarzystwie swojej pociechy. W takich przypadkach należałoby się jednak zastanowić, czy są to dobrzy rodzice i czy dziecko nie jest postrzegane przez nich w nieodpowiedni sposób – jako swoista rzecz, którą można gdzieś zostawić i oddać się własnym przyjemnościom.
Z psychologicznego punktu widzenia
Przedszkole bynajmniej nie jest hotelem czy przechowalnią dla dzieci. Powinno być postrzegane jako miejsce zabawy i edukacji, do którego dziecko uczęszcza od poniedziałku do piątku, w godzinach od rana do popołudnia, kiedy wraca z rodzicami do swojego domu. Dziecko może poczuć się odrzucone, że rodzic pozostawia je zbyt długo w przedszkolu, zwłaszcza na noc. Dla malucha w wieku od 3 do 5 lat bardzo ważne jest podtrzymywanie i pielęgnowanie więzi z rodzicem czy z opiekunem w domu rodzinnym. Dziecko potrzebuje zindywidualizowanego podejścia. Przez ideę przedszkoli całodobowych relacje rodzica i dziecka ulegają rozluźnieniu, co może spowodować utratę emocjonalnej więzi. Dziecko powinno mieszkać w domu, a nie w przedszkolu.