Każde dziecko potrzebuje kontaktu ze swoimi rodzicami. Tylko w ten sposób można zbudować z nim trwałą więź, która będzie się tylko umacniać na kolejnych etapach życia syna czy córki. Jak wiele czasu rodzice powinni poświęcać maluchowi w wieku przedszkolnym?
Bez sztywnych ram
Jedne dzieci są bardzo samodzielne, potrafią się samemu bawić we własnym pokoju, albo mają rodzeństwo i lubią spędzać z nim czas. Rodzic jednak powinien poświęcać swoim dzieciom choć trochę swojej uwagi, zwłaszcza jeśli jego pociecha jest tzw. high-need baby, czyli dzieckiem o wysokich potrzebach. Często wydaje się, że dziecko o takich preferencjach i cechach charakteru chciałoby spędzać z rodzicem nawet 24 godziny na dobę. Oczywiście nie da się tego zrobić.
Psycholodzy mówią, że nie da się w sposób uniwersalny określić, jak wiele czasu obowiązkowo każdy rodzic powinien przeznaczyć na rozmowę czy zabawę ze swoim przedszkolakiem. Niektórzy tylko zaznaczają, że powinno to być około 30 minut dziennie. Wydaje się to bardzo mało, w szczególności, jeśli po 8-10 godzin dziennie poświęcamy na pracę. Jednak te 30 minut powinno być w całości poświęcone tylko i wyłącznie dziecku. Nie oglądajmy wówczas telewizji, nie odbierajmy telefonu i nie sprawdzajmy w między czasie poczty elektronicznej na smartfonie.
Poza tymi 30 minutami dobrze by było, aby rodzic był dostępny i obecny dla dziecka na tyle, na ile jest to możliwe. Nawet obowiązkowe sprzątanie czy gotowanie można przekształcić w znakomitą zabawę, z której dziecko będzie czerpało nie tylko przyjemność, ale zacznie się uczyć samych pożytecznych rzeczy.
Ważne poczucie obecności
Nie trzeba od razu zapisywać dziecko na szereg zajęć dodatkowych, czy wymyślać dla niego najlepsze atrakcje – kino, teatr, wyjście na łyżwy, ścianka wspinaczkowa, restauracja – to wszystko oczywiście ucieszy dziecko, ale ważne jest po prostu bycie ze sobą. Przedszkolak chciałby, aby rodzic go wysłuchał, zrozumiał, doradził i rozwiązywał na bieżąco pojawiające się problemy. Ważne jest też, aby dziecko miało szansę spędzać czas z każdym rodzicem z osobna, a nie tylko na przykład wyłącznie z mamą lub tatą. Można oczywiście także robić wszystko razem, całą rodziną, co także buduje u dzieci pożądane poczucie pewności i bezpieczeństwa.
Każdy rodzic powinien jak najczęściej bawić się i rozmawiać z własnym dzieckiem. Dzieciństwo jest bowiem istotnym etapem rozwoju każdego człowieka, kiedy buduje się jego poczucie własnej wartości, kształtują postawy i pragnienia. Rodzic na to wszystko może mieć wpływ, jeśli tylko wykaże się obecnością w życiu syna lub córki.