Przejdź do treści

Jak chronić dziecko przed zagrożeniami w sieci?

1Nasze dzieci żyją w czasach, w których komputer, tablet, smartfon i internet, są na porządku dziennym. Już przedszkolaki doskonale radzą sobie z obsługą takich nowoczesnych urządzeń i z komunikacją przez internet. Trudno ich chronić przed postępem i innowacyjnymi technologiami. Należy jednak zadbać w wysokim stopniu o ich bezpieczeństwo w sieci.

Odpowiedzialność rodziców

O ochronę najmłodszych użytkowników sieci internetowej powinni zadbać ich rodzice lub bezpośredni opiekunowie. Nie można przerzucać odpowiedzialności za takie działania na nauczycieli w przedszkolu czy w szkole. Dzieci bardzo szybko uczą się tego, jak korzystać z portali społecznościowych, czatów i innych form komunikacji. Automatycznie, są przez to bardzo narażone na cyberprzestępczość. Ich niewinność i naiwność wykorzystują skrzętnie wirtualni przestępcy.

Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie na komputerze dziecka lub komputerze rodzinnym ochrony rodzicielskiej. Prosty program sprawi, że rodzic będzie mógł blokować strony, na które dziecko nie powinno wchodzić. Musi też zadbać na bieżąco o przeglądanie historii internetowej, aby wiedzieć, na jakie strony wchodził maluch.
Najlepiej by było, aby dziecko nie korzystało z internetu samodzielnie, ale zawsze w asyście osoby dorosłej. Ona bezbłędnie wykryje ataki osób, które chciałyby uczynić dziecko krzywdę.

W sieci dziecko, które surfuje po stronach internetowych samodzielnie, bez trudu zetknąć może się z treściami pornograficznymi, drastycznymi zdjęciami i filmami, cyberprzemocą, rasizmem czy ksenofobią. Pisząc na chacie z kimś, kto z pozoru jest jego rówieśnikiem, może wpaść w sidła pedofilów. Należy uświadomić dziecku, że ważne jest korzystanie wyłącznie z moderowanych chatów i niepodawanie żadnym osobom poznanym w ten sposób swoich danych personalnych.

Wychowanie dziecka w dobie internetu

Rodzic powinien przekazać swojemu dziecku uniwersalne zasady współżycia społecznego. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby w katalogu wzorców znalazły się również podstawy tzw. netykiety, czyli tego, jak zachowywać się w internecie. Wbrew pozorom, jest to bardzo istotne. Należy nauczyć dziecko szacunku do pozostałych użytkowników sieci internetowej, aby ono samo w przyszłości nie stało się agresorem i nie szkalowało swoich rówieśników czy innych ludzi.