Kiedy wielkimi krokami zaczyna się zbliżać 1 września, szczególnie mocno przeżywają to rodzice 3-latków i ich pociechy. To szerokie grono maluchów, które w tym dniu rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. Warto wiedzieć, co zrobić, aby realnie pomóc dziecku szybko i możliwie bezboleśnie zaadaptować się w przedszkolu i zintegrować z grupą przedszkolną.
Zrozumieć adaptację przedszkolną
Pod pojęciem adaptacji dziecka w przedszkolu należy zrozumieć proces lub zdolność odnalezienia się w zupełnie nowej rzeczywistości i przestrzeni. Obejmuje to poznanie rówieśników, którzy przez kolejne lata będą codziennie uczęszczać do tej samej grupy, nauczycieli i wychowawców. Dziecko musi przygotować się na to, że w placówce przedszkolnej pozostanie bez opieki rodziców.
Trudno w takich warunkach uniknąć niepokoju, czy wręcz lęku przed nieznanym, ale i pozytywnych emocji, jak ciekawość, radość czy ekscytacja. Rodzice także podzielają emocje dziecka – zastanawiają się, jak sobie poradzi w przedszkolu, czy dogada się z nowymi kolegami i koleżankami. Wszystkim można ułatwić pierwsze dni w przedszkolu i adaptację dziecka w placówce, jeśli dobrze się do tego przygotujemy.
Dziecko musi mieć kontakt z rówieśnikami
Człowiek jest istotą społeczną, stworzoną do istnienia w pewnej grupie społecznej. Nie można bez końca trzymać malucha pod kloszem. Rodzice powinni na długo przed rozpoczęciem edukacji w przedszkolu starać się wprowadzać dziecko do nowych grup – rówieśników na podwórku czy na zajęciach w żłobku lub klubie malucha. Spotkania towarzyskie z innymi rodzicami i ich dziećmi również pomogą maluszkowi w nawiązywaniu kontaktów z kolegami i koleżankami. Ta umiejętność będzie później procentowała na etapie rozpoczynania przedszkola i w przyszłości również dziecku będzie łatwiej zawierać kontakty towarzyskie.
Zajęcia adaptacyjne i odwiedziny w przedszkolu
Dobrym pomysłem przy pomocy dziecku w adaptacji przedszkolnej jest odwiedzenie wraz z nim placówki i poznanie jej od środka. Odpowiednio wcześnie w większości przedszkoli, także i u nas, organizowane są tak zwane zajęcia adaptacyjne. Dziecko może poznać w towarzystwie rodziców, przy ich wsparciu emocjonalnym, przedszkole, swoje nowe wychowawczynie czy nauczycieli oraz inne dzieci.
Będzie wiedzieć, gdzie jest toaleta, gdzie będzie miał szatnie oraz w jaki sposób należy zachować się na stołówce. Poznając przedszkole, łatwiej mu będzie później rozpocząć właściwą naukę w placówce.
Spokój rodziców jest ważny
Trzeba mieć świadomość, że nasz niepokój udziela się naszym dzieciom. Jeśli panicznie boimy się pierwszych dni w przedszkolu, nasza córka czy syn również będą podzielali ten strach. Warto po prostu uwierzyć w dziecko i zapewnić o tym, że wszystko będzie dobrze. Nauka samodzielności pomoże w wykonywaniu podstawowych czynności w przedszkolu samemu.
Do przedszkola przyprowadzajmy dziecko z uśmiechem na ustach, obiecajmy, że przyjdziemy po nie np. po obiedzie i nie spóźniajmy się, ponieważ wtedy dziecko odczuwa lęk przed tym, że rodzic wcale nie przyjdzie. Takie działanie pozwoli wydatnie pomóc dziecku w bezproblemowej i bezbolesnej adaptacji przedszkolnej.