Jak można rozwijać inteligencję naszych dzieci?

Wiesz, że Twoje dziecko w lot się uczy, szybko nabywa nowych umiejętności, potrafi logicznie myśleć i szybciej niż rówieśnicy rozwiązuje problemy? To oznaki tego, że być może ma ponadprzeciętną inteligencją. Jak ją rozwijać? Zobacz, jakie propozycje przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojej pociechy.

Rozwój inteligencji dziecka od najmłodszych lat

Jako rodzice mamy duży wpływ na rozwój naszego dziecka, także jego inteligencji. Naukowcy dowodzą, że dzieci, które od urodzenia są uczone cyfr, liter, czytania i pisania, łatwiej nabywają takie umiejętności, szybciej mówią, a nawet potrafią wypowiadać się przy użyciu zdań złożonych w wieku 3 lat.

Dla rozwoju inteligencji dziecka zachęcajmy go m.in. do czytania. Najpierw my sami możemy czytać pociesze – proste bajki, dłuższe i krótsze historyjki. Dawajmy dobry przykład dziecku i sami w wolnym czasie sięgajmy po lekturę. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że nasza pociecha w przyszłości będzie chętniej czytała, a to z kolei przekłada się na rozwój inteligencji w różnych obszarach.
Sposobem na rozwijanie inteligencji dziecka jest zaznajomienie go z różnymi przejawami sztuki, zwłaszcza muzyki, która wpływa na rozwój kreatywności dziecka, jego pamięci i talentów. Spokojne dźwięki muzyki klasycznej powodują, że dziecko łatwiej się uczy nowych umiejętności.

Bardzo ważne są zabawy z literkami i cyframi, które można stosować już we wczesnym dzieciństwie. Dziecko uczy się kojarzenia ze sobą np. obrazków z literkami czy z cyferkami. Trening pamięci to fundamentalna sprawa w rozwianiu inteligencji pociechy. Pomoże w tym np. gra Memory czy nauka krótkich wierszyków.

Dieta ma znaczenie!

Czy wiesz, że to, co znajduje się na talerzu twojego dziecka, ma znaczenie dla jego rozwoju psychicznego i umysłowego? Jak potwierdzają naukowcy z New York University`s Steinhardy School, inteligencja dziecka zależy od sposobu jego odżywiania.
W diecie na sprawniejsze funkcjonowania mózgu powinny znaleźć się produkty, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas DHA, który jest budulcem mózgu. DHA jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego. Wspiera i poprawia funkcje poznawcze, rozwój mowy, proces pamięciowy i wpływa na poprawę przepływu krwi w mózgu człowieka.

Co ciekawe, jak wskazują liczne badania, dzieci karmione piersią jak najdłużej odznaczają się statystycznie wyższym poziomem IQ od rówieśników.

Rozwój inteligencji pociechy już od wczesnego dzieciństwa to działanie w dobrą stronę. Dzięki temu na etapie nauki w szkole podstawowej i średniej łatwiej będzie mu nabywać wiedzę i zaliczać testy wymagające logicznego myślenia. Inteligencja przyczynia się też do osiągania sukcesów na różnych polach.