Dzieci mają zupełnie inny układ immunologiczny, niż ludzie dorośli, którzy wraz z upływem lat nabierali odporności na kolejne grupy wirusów i bakterii. Dlatego maluchy częściej się przeziębiają i łapią inne infekcje? Trudno czasem rozpoznać, czy u naszej pociechy rozwinęło się zwykłe przeziębienie, które szybko przejdzie, czy raczej grypa, która nieleczona może nieść ze sobą groźne powikłania zdrowotne. Jak odróżnić te dwa schorzenia?
Cechy charakterystyczne przeziębienia
Przeziębienie zwykle ma łagodny przebieg i nie daje powikłań. Choroba rozwija się raczej powoli, a dziecko rzadko kiedy ma gorączkę. Temperatura zwykle nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Katar i kaszel zawsze towarzyszą tego rodzaju infekcjom, podobnie jak ból gardła. W wielu przypadkach przeziębieniu towarzyszy również ból mięśni i ból głowy, a rzadko kiedy lub prawie nigdy nie zdarza się biegunka i nudności czy wymioty. Nawet jeśli przeziębienie nie będzie leczone, z czasem organizm dziecka sam je zwalczy.
Dzieci przeziębiają się często, a choroba przenosi się drogą kropelkową. Powodem jej występowania jest działalność chorobotwórczych wirusów.
Kiedy dziecko ma grypę?
O grypie mówimy również przy zakażeniu wirusowym, ale choroba w przeciwieństwie do przeziębienia ma bardzo szybki przebieg. Jednego dnia dziecko czuje się w miarę dobrze, a drugiego może nie mieć siły wstać z łóżka.
Okres inkubacji grypy wynosi około dwóch dni od wtargnięcia wirusa do organizmu. Grypie towarzyszy wysoka gorączka, nawet powyżej 39 stopni Celsjusza. Nie zawsze występuje przy niej katar, a kaszel i ból gardła zwykle się pojawiają. Ból głowy i mięśni z reguły występują. Czasami dziecko może walczyć z biegunką i wymiotami.
Nieleczona grypa, albo zbyt krótki okres leczenia bywają groźne, ponieważ może wystąpić zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, stawów, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu.
Wirus grypy jest zupełnie inny niż wirusy wywołujące przeziębienie. Co roku zmienia swoje właściwości. Łatwo przenosi się z osoby na osobę. Leczenie nie zawsze jest konieczne przy grypie. Zaleca się zażywanie leków antywirusowych, jak i przy przeziębieniu. Kluczową kwestią jest przy tym zmobilizowanie organizmu do walki. Najlepiej, jeśli maluch będzie głównie leżał pod kołdrą w domu. Przy wysokiej gorączce zaleca się podawanie leków przeciwgorączkowych. Po ustąpieniu tego objawu grypy dziecko nie powinno wychodzić jeszcze z domu przez dwa dni, a do przedszkola warto je posłać dopiero po tygodniu, ponieważ osłabione walką z wirusem grypy, łatwo złapie kolejną infekcję.