Małe dziecko uczy się wszystkiego od swoich rodziców lub opiekunów – od osób, z którymi spędza najwięcej czasu. Elementem tej nauki jest również socjalizacja, pozwalająca na asymilację dziecka z jego grupą rówieśniczą. Już przed pójściem dziecka do przedszkola można postarać się ułatwiać mu nawiązywanie kontaktów z innymi dziećmi, chociażby na placu zabaw czy na boisku. Warto też zapraszać do swojego domu rodziców z małymi dziećmi, aby maluch wiedział, czym jest wspólna zabawa i dzielenie się zabawkami. W ten sposób niewątpliwie łatwiej będzie mu w przyszłości wejść w grupę rówieśniczą i łatwo przebrnąć przez etap adaptacji w przedszkolu, kiedy dziecko osiągnie wiek 3 lat i będzie mogło zacząć uczęszczać do takiej placówki.
Jak rodzice mogą pomóc?
Rodzice pełnią bardzo ważną funkcję w procesie socjalizacji swojego dziecka. Trzyma nie go pod przysłowiowym kloszem i odseparowanie od innych dzieci nie przyniesie pozytywnych rezultatów, choć może wynikać z uzasadnionych pobudek – np. chęci chronienia swojej pociechy przed infekcjami. Postawa rodziców jest ważna dla dziecka, które ma wejść w grupę rówieśniczą. Dziecko należy uczyć, jak nawiązywać kontakty z innymi dziećmi, na przykład odgrywając z nim proste scenki. Maluch musi wiedzieć, że powinien się przedstawić i zapytać, czy może pobawić się z innym dzieckiem na placu zabaw. Organizowanie częstych wizyt u znajomych lub zapraszanie przyjaciół z dziećmi będzie sprzyjać socjalizacji dziecka. Będzie ono widziało, że rodzice spotykają się z różnymi ludźmi, rozmawiają z nimi i miło spędzają czas. Takie zachowania będzie więc chciało naśladować.
Dziecka nie można wyręczać we wszystkim, ponieważ w ten sposób tłamsi się jego budzącą się samodzielność. Jeśli tylko chce, powinno się mu pozwolić na ubranie się czy jedzenie i mycie rączek. Ułatwi to funkcjonowanie w przedszkolu, a jeśli maluch nie będzie miał problemu z takimi czynnościami, skupi się bardziej na tym, aby nawiązać kontakt z rówieśnikami i znaleźć sobie przyjaciół.
Jak wesprzeć dziecko w przedszkole?
Należy dziecku umożliwić udział w zajęciach adaptacyjnych, które są organizowane w zasadzie w każdym przedszkolu dla dzieci z najmłodszych grup. Jest to okazja do tego, aby dziecko, w asyście rodzica lub rodziców, poznało inne dzieci oraz przedszkolanki i cały personel w placówce. Bądźmy pewni, że każda osoba w przedszkolu będzie chciała ułatwić maluchom start w edukacji przedszkolnej. Dziecko musi mieć poczucie tego, że rodzic w niego wierzy. Trzeba uśmiechać się do dziecka i dodawać mu otuchy, wierząc, że ze wszystkim sobie poradzi. Jeśli już pierwszego dnia pójdzie do przedszkola pełen dobrych emocji, na pewno asymilacja z grupą rówieśniczą przebiegnie gładko.