Przejdź do treści

Jak zadbać o twórczy rozwój dziecka?

Rodzice powinni zadbać o wszechstronny rozwój swojej pociechy, rozumiany jako wspieranie rozwoju na różnych polach życia społecznego. Dziecko potrzebuje między innymi pobudzania swojej aktywności twórczej, co pozwala mu na odkrywanie świata w sposób samodzielny. Jeśli rodzice i otoczenie wspiera malucha w rozwoju artystycznym, ten ma wyższą samoocenę i staje się bardziej wrażliwy na to, co się wokół niego dzieje. Zwiększają się jego możliwości intelektualne, a także rodzi to nowe kompetencje społeczne.
Co może zrobić rodzic?

Od najwcześniejszego dzieciństwa rodzice mogą wspierać na różne sposoby rozwój artystycznej wrażliwości o dziecka, chociażby podsuwając mu kolorowanki, malowanki czy kartki i kredki. Nie bójmy się tego, że maluch się pobrudzi – wszystko można umyć i wyprać.

Rodzic powinien rozmawiać z dzieckiem o jego pomysłach, wizjach i planach, pobudzając go do ich realizacji. Pozytywna reakcja rodzica na pierwszy szkic rysunku także jest ważna. Słuchajmy więc dzieci aktywnie, okazując zainteresowanie i komentując to, co widzimy i robimy. Pomagajmy dzieciom, ale nie wyręczajmy ich w malowaniu czy rysowaniu. Jeśli córka czy syn o to poproszą, możemy pomóc. Musimy nade wszystko unikać stwierdzeń podkopujących samoocenę dziecka i poczucie własnej wartości. Maluch musi nauczyć się wierzyć we własne siły i możliwości rozwoju.

Okazywanie dziecku szacunku nauczy je czegoś wartościowego. Przy wyborze nowych zabawek i gier dla dziecka zwróćmy uwagę, czy będą one w jakimkolwiek stopniu stymulować twórczą aktywność naszej pociechy. Bawmy się z dzieckiem i nie bójmy się podporządkować zasadom, jakie ono samo wymyśla.

Kontakt ze sztuką

Będąc w naszym przedszkolu, dzieci na bieżąco mogą obcować z różnymi formami sztuki. Również i w domu powinno to mieć miejsce. Przedszkole może pozytywnie kształtować i intensyfikować kontakt ze sztuką wychowanków, dzięki częstym wizytom w muzeach, galeriach, na koncertach czy w teatrze.

Zachęcamy także nasze przedszkolaki do podejmowania aktywności artystycznej, organizując różne zajęcia w tym zakresie.

Przyjąć trzeba, że twórczy rozwój dziecka jest jak najbardziej możliwy dla każdego malucha, choć nie na takim samym poziomie. Nie każdy będzie drugim Picasso czy Mozartem. Każde dziecko może mieć inne predyspozycje i talenty. Ważne jest, aby rozwijać twórczo swojego syna i swoją córkę w atmosferze bezpieczeństwa emocjonalnego i akceptacji oraz poczucia swobody tworzenia.