Przejdź do treści

Jaką opiekę musi zapewnić przedszkole w czasie wakacji?

17Wakacje są trudnym okresem dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Zdecydowana większość placówek publicznych na ten czas jest zamknięta, a inne pełnią tylko dyżury, na które trzeba dziecko wcześniej zapisać. W okresie wakacyjnym pracownicy przedszkola wypisują sobie urlopy wypoczynkowe, a w efekcie nie ma komu pracować z dziećmi. Tymczasem zgodnie z prawem przedszkole nie ma wakacji, rozumianych jak w przypadku szkół podstawowych. Jaką opiekę powinno zatem zapewnić dzieciom?

Obowiązek gminy

Ramowy statut przedszkola nie przewiduje 2-miesięcznych wakacji, dlatego przedszkole powinno funkcjonować przez cały rok. Przerwy w pracy może ustalić organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady placówki. Nauczycieli sprawujących funkcję wychowawców przedszkolnych obowiązuje odmienny od nauczycieli w szkołach wymiar urlopu – 35 dni roboczych. Dlatego na ogół pracownicy biorą go właśnie w wakacje, kiedy frekwencja w przedszkolach będzie zdecydowanie najniższa.

Przedszkola podlegają urzędom gmin i miast, dlatego to na takich organach władzy samorządowej spoczywa obowiązek zorganizowania pracy w placówkach dla najmłodszych, aby w okresie letnim nie było dłuższych przerw w sprawowaniu opieki. Wiadomo, że tak naprawdę niewielu rodziców ma komfort wzięcia urlopu wypoczynkowego na całe wakacje i zapewnieniu dziecku nie tylko opieki, ale również atrakcji w postaci wyjazdów wakacyjnych i tym podobnych.

Gminy muszą co prawda zapewnić opiekę w przedszkolach ich wychowankom, ale nie jest powiedziane, że wszystkie placówki w mieście w czasie wakacji będą jednocześnie otwarte. Mogą to być tylko dyżurujące obiekty dla dzieci z różnych regionów czy dzielnic miast.

W małych miejscowościach może okazać się, że do przedszkola w czasie wakacji miałoby uczęszczać tylko 3 dzieci, przez co lepiej „przerzucić” je do innej, sąsiadującej placówki, łącząc ze sobą grupy rówieśnicze.

Co może opiekun?

Jeśli placówka przedszkolna, do której uczęszcza nasze dziecko, ma być zamknięta w wakacje, rodzic czy opiekun dziecka może złożyć skargę w kuratorium, że jego gmina nie wywiązuje się z obowiązku zapewnienia dzieciom całorocznego wychowania przedszkolnego. Kuratorium może odmówić, jeśli odpowiednio wcześniej nie zgłosił dyrekcji przedszkola, że jego pociecha będzie w wakacje korzystać z placówki.

W przedszkolach prywatnych najczęściej jest tak, że funkcjonują nieprzerwanie, przez cały rok i nie obejmują ich żadne dyżury. Dziecko po prostu przez 12 miesięcy chodzi do tej samej grupy przedszkolnej i spotyka się z tymi samymi nauczycielami, którzy najczęściej ustalają terminy urlopów tak, że maluchy nie są pozostawione bez opieki w czasie lata.