Jednym z największych zagrożeń, jakie występuje w przypadku biegunki czy wymiotów u dziecka, jest ryzyko odwodnienia. Pojawia się ono również w przypadku długotrwałego przebywania pociechy w wysokiej temperaturze, np. na wakacjach na słońcu. Bardzo ważne jest, byście dobrze rozpoznawali objawy odwodnienia i podjęli szybkie, zdecydowane działania, które nie pozwolą na większą utratę wody z organizmu pociechy. Co jest istotne?
Czym jest odwodnienie?
Ciało człowieka składa się w większości z wody, która jest niezbędna do utrzymania stanu równowagi naszego organizmu. Jeśli następuje większa utrata wody w krótkim czasie, może pojawić się odwodnienie. To niebezpieczny stan, polegający na tym, że zawartość wody w organizmie obniża się do niepokojącego poziomu.
Najczęściej powodem odwodnienia są zatrucia pokarmowe, przebiegające z przewlekłą biegunką, wymiotami i nadmierną potliwością. Bardzo szybko utrata wody postępuje u najmłodszych pacjentów, dlatego trzeba akurat w ich przypadku działać natychmiastowo. U dzieci odwodnienie jest wynikiem zmniejszonej podaży płynu i zwiększonych strat z powodu wymiotów, biegunki lub zapalenia żołądka i jelit. Utrata wody i elektrolitów wraz z nią następuje za pośrednictwem przewodu pokarmowego.
Jak manifestuje się odwodnienie organizmu dziecka?
W zależności od tego, z jakim poziomem odwodnienia będziecie mieli do czynienia, inne też mogą być jego objawy. U dzieci, u których występuje lekkie odwodnienie, dochodzi do utraty do 15 proc. wody u noworodków i niemowląt oraz do 9 proc. u dzieci starszych. Objawem towarzyszącym odwodnieniu lekkiemu jest wzmożone pragnienie oraz suchość śluzówek jamy ustnej.
Odwodnienie umiarkowane objawia się przyspieszoną akcją serca, osłabieniem i wydłużonym nawrotem kapilarnym. W przypadku odwodnienia ciężkiego spada ciśnienie tętnicze krwi, a stan dziecka jest wyraźnie poważny.
Możesz podejrzewać odwodnienie u swojego dziecka, jeśli pojawiają się takie symptomy jak:
• ciągłe uczucie pragnienia,
• zmiana zachowania – apatia, senność, rozdrażnienie,
• rzadkie oddawanie moczu,
• płacz, ale bez łez,
• ubytek masy ciała,
• zapadnięte gałki oczne,
• zapadnięte ciemiączko u noworodków i niemowląt,
• suche śluzówki.
Jeśli zauważasz takie objawy, najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą, dla prawidłowej oceny stopnia odwodnienia. Niewykluczone, że będzie potrzebne hospitalizowanie dziecka i podanie mu nawadniania dożylnego. W lżejszych stanach wystarczy leczenie domowe z wykorzystaniem płynu do nawadniania doustnego.