Przejdź do treści

Jakie zabawy najlepiej pobudzają zmysły dziecka?

Dla zdrowego rozwoju umysłu dziecka ważne jest, aby zapewniać mu zabawy aktywujące różne zmysły, nie tylko wzrok. Atrakcyjne dla maluchów są zabawy, w których wykorzystuje się dźwięk, dotyk, smak i zapach. Jest to zauważalne już we wczesnym dzieciństwie. Niemowlęta zamiast bawić się przytulankami, wolą wziąć do ręki szeleszczącą foliówkę. Zabawką może być w zasadzie wszystko. Rodzice, podobnie jak nauczyciele w przedszkolach, mogą wymyślać wiele różnych zabaw, aby pobudzić do pracy wszystkie zmysły maluchów. Podajemy kilka przykładów takich atrakcji.

1. Piasek kinetyczny

To hit wśród zabawek dla dzieci. W dotyku przypomina wilgotny piasek, świetnie się lepi, można z niego budować dowolne kształty – rękami lub przy wykorzystaniu specjalnych foremek. Dzieci czerpią dużo sensorycznej przyjemności z takiej zabawy, kiedy mogą przesypywać piasek przez palce i formować go. Można zorganizować zawody w budowaniu zamków z piasku, albo zakopać w piasku przedmioty i stworzyć mapę skarbów.

2. Piankolina i ciastolina

Podobnie jak w przypadku piasku kinetycznego, przy lepieniu kształtów, ludzików czy zwierzątek z piankoliny i ciastoliny, dziecko odczuwa przyjemność zmysłową. Może dotykać ciastoliny i piankoliny, angażować zmysł zapachu oraz wzroku. Przy okazji wymyśla zastosowania dla takich tworzyw i świetnie się przy tym bawi.

3. Otaczające nas dźwięki

Nie tylko typowe instrumenty muzyczne wydają dźwięki. W domu czy w przedszkolu można znaleźć całą masę przedmiotów codziennego użytku, które wydają dźwięki. Kubek lekko uderzony drewnianą lub szklaną łyżką wyda określony dźwięk, podobnie jak uderzane o siebie drewniane lub plastikowe klocki. Odkrywanie nowych dźwięków w swojej przestrzeni pozwoli dziecku na kształtowanie wrażliwości słuchowej.

4. Zgadywanki

Do organizacji takiej zabawy potrzebne jest np. duże pudełko, z którego wycinamy otwór na rękę. Osoba zgadująca wkłada dłonie do otworu i stara się na podstawie dotyku odgadnąć, co też znajduje się w pudełku. Dodatkowo można zaangażować zmysł słuchu, jeśli umieszczony w pudełku przedmiot wydaje jakieś odgłosy.

5. Ścieżki sensoryczne

To prosta do przygotowania zabawa, dająca dzieciom wiele radości. Do kilku pudełek wsypujemy różne przedmioty: szyszki, gładkie kamienie, folię bąbelkową, siano itp. Układamy pudełka w ścieżkę i dzieci spacerują po nich boso, doświadczając stopami różnych faktur. Podobne zabawy organizujemy i w naszym przedszkolu.