Przejdź do treści

Jesienne zajęcia w przedszkolu

2Wraz z nastaniem 1 września uruchomiono normalną pracę wszystkich przedszkoli – publicznych i niepublicznych. Po wakacyjnej przerwie trwającej od 1 lipca do 31 sierpnia, placówki przedszkolne zapełniły się dziećmi spragnionymi kontaktu z rówieśnikami, jak również gier i zabaw z nauczycielami. Nowe pokolenie przedszkolaków musi jeszcze oswoić się z placówką i panującymi w niej zasadami, ale nauczyciele już teraz dbają o zdobycie uwagi wychowanków. Jakie zajęcia zwykle odbywają się w przedszkolach jesienią?

Zajęcia dydaktyczne dotyczące jesieni

Jesień to barwna pora roku, która stwarza szerokie możliwości w zakresie wymyślania zajęć dydaktycznych i rozrywek dla dzieci. Nauczyciele w przedszkolu mogą zorganizować cały cykl zajęć dotyczących jesieni, począwszy od przedstawienia dzieciom najbardziej istotnych cech tej pory roku. Dzieci uczą się, od kiedy do kiedy trwa jesień i jakie zmiany zachodzą w tym czasie w przyrodzie. W trakcie zajęć w przedszkolu mogą brać udział w zgadywankach słownych związanych z jesienią czy poznawać wiersze tematycznie odnoszące się do tej pory roku (np. wiersz U. Garboś „List wiewiórki”).

Spacery

Jeśli tylko pogoda na to pozwala, nauczyciele z przedszkola mogą wybrać się ze swoimi wychowankami na spacer po najbliższej okolicy i razem obserwować zmieniające się kolory drzew czy zachowanie zwierząt w parku. To doskonała okazja do zapoznania się z popularnymi gatunkami drzew, liści i owoców z parku. Dzieci mogą zbierać liście i tworzyć z nich barwne bukiety, albo wklejać liście do zeszytu tworząc swoje zielniki ułatwiające rozpoznawanie gatunków oraz utrwalające taką wiedzę. Można jednocześnie uczyć dzieci angielskich nazw gatunków drzew i nazw owoców, co poszerzy ich słownictwo w języku obcym. Takie zajęcia uwrażliwiają dzieci na piękno przyrody i uczą poszanowania tego, co nas otacza.

Zajęcia manualne

Podczas spacerów dzieci wraz z wychowawcami mogą zbierać żołędzie i kasztany, a następnie na lekcjach w salach przedszkolnych budować z nich ludziki i zwierzątka. To wspaniała zabawa, podczas której dzieci uczą się wykorzystywania różnych narzędzi pod okiem nauczycieli i ćwiczą swoją wyobraźnię. Dzięki twórczej zabawie kształtują sprawność manualną rąk. Zadaniem nauczycieli jest pomoc dzieciom i zapewnienie im bezpieczeństwa podczas wykonywania np. otworów w kasztanach i przyklejaniu żołędzi do kreowanych postaci.