Przejdź do treści

Kiedy dziecko chce mieć psa – czy to dobry pomysł?

Pies może być najlepszym przyjacielem naszego dziecka i towarzyszem zabaw. Nie należy jednak zapominać, że obecność czworonoga w domu powoduje, że my i nasze dziecko mamy nowe obowiązki. Zanim więc ulegniemy namowom dziecka co do kupna lub przygarnięcia psa, rozważmy wszystkie za i przeciw.


Ziszczenie marzeń

Chodzenie z psem na spacery, wspólne wyprawy na łąkę, rzucanie piłki czy patyka, nauka podawania łapy i zasypianie w tym samym łóżku – tak dzieci postrzegają życie z psem. Większość maluchów lubi kontakt ze zwierzętami. Ma marzenie, aby mieć jakieś zwierzątko w domu.

Dziecko nie jest w stanie przewidzieć, jakie kłopoty i obowiązki wiążą się z posiadaniem psa. Dlatego na początku zawsze obiecuje, że to ono będzie się nim zajmowało – karmiło go, kąpało, chodziło na spacery. Kiedy jednak okazuje się, że pierwsza euforia związana z pupilem opada, to na rodzica spada obowiązek zrywania się z łóżka o świcie po to, aby pies mógł na zewnątrz załatwić swoje fizjologiczne potrzeby. To najczęstszy scenariusz, choć oczywiście mogą być wyjątki od tej reguły.

Warto przed zakupem psa spisać wszystkie obowiązki, jakie będzie wypełniać dziecko i konsekwentnie je egzekwować. Pies nie jest zabawką – stanie się częścią rodziny. Nie można go zwrócić, jeśli dziecko się znudzi, co musimy mieć na uwadze.

Korzyści dla rozwoju dziecka

Ciekawostką jest fakt, że dzieci wychowujące się z psami, lepiej się rozwijają. Są bardziej empatyczne, mniej zestresowane, chętnie nawiązują nowe kontakty i potrafią podołać wielu obowiązkom. Dziecko jest w stanie zrezygnować ze swoich ulubionych rzeczy dla psa.

Plusem posiadania psa jest to, że dziecko częściej przebywa na świeżym powietrzu. W dzisiejszych czasach nabiera to na znaczeniu. Maluchy często wolą być w domu i oglądać telewizję czy grać w gry na tablecie, a mając psa, siłą rzeczy muszą regularnie wychodzić z nim na spacery.

Według psychologów wychowywanie się ze zwierzętami wpływa pozytywnie na emocjonalny rozwój dzieci. Związek ze zwierzęciem to nauka empatii, wrażliwości i szacunku do innych. Pies okazuje uczucia w sposób otwarty, ucząc w ten sposób dziecko tego samego. Nieśmiałe dziecko przebywające z psem, który okazuje radość na jego widok, czuje się potrzebne i akceptowane.

Kiedy rzeczywiście warto zdecydować się na czworonoga?

Jeśli mamy pewność, że pies nie jest tylko chwilowym kaprysem dziecka i my sami jesteśmy gotowi na nowego członka rodziny, ze wszystkimi obowiązkami związanymi z nim, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby adoptować psa ze schroniska lub kupić go od hodowcy.