Przejdź do treści

Na co zwracać uwagę przy wyborze przedszkola dla dziecka?

6Początek wiosny dla wielu rodziców oznacza konieczność wyboru dla swojej pociechy przedszkola i złożenia dokumentów aplikacyjnych. Rekrutacja rusza wówczas przede wszystkim w przedszkolach publicznych. Przedszkola prywatne gromadzą aplikacje dzieci przez cały rok, choć w wielu placówkach obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Na jakie kwestie zwracać uwagę wybierając przedszkole dla naszych dzieci? Jakie czynniki powinny być decydujące przy podejmowaniu takiego wyboru?

Wątpliwości rodziców

Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia bezpośrednio z edukacją przedszkolną, rodzicom trudno jest wybrać odpowiednią placówkę dla ich pociechy. Nie mają takiego doświadczenia jak osoby posiadające pierwsze doświadczenia z przedszkolem. W dzisiejszych czasach wybór może zostać dokonany przede wszystkim pomiędzy przedszkolem publicznym lub prywatnym. Stosunkowo łatwiej jest zapisać skutecznie dziecko do placówki prywatnej, gdzie na dodatek może mieć ono zapewnione szereg interesujących zajęć, które nie są organizowane w ramach podstawy programowej w przedszkolach publicznych.

W pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z opiniami innych osób o przedszkolach, jakie nas interesują. W tym celu możemy podpytać znajomych lub poszukać podobnych informacji w internecie. Najczęściej rodzice chcą zapisać dziecko do przedszkola, które znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania lub miejsca wykonywania pracy zawodowej. Dzięki temu mogą w sposób logistyczny zorganizować zaprowadzanie lub dowożenie pociechy do placówki przedszkolnej. Nie jest to jednak czynnik, który powinien być najważniejszy dla wyboru przedszkola.

Najważniejsze jest dziecko

Wybierając obiekt, do którego zapiszemy naszego przedszkolaka, musimy mieć na uwadze to, aby dziecko czuło się w przedszkolu swobodnie i było w pełni bezpieczne. Placówka powinna rozwijać w nim nowe umiejętności i pomagać w poznawaniu otaczającego świata. Sale w przedszkolu i plac zabaw na świeżym powietrzu powinny być wyposażone w zabawki i urządzenia certyfikowane, posiadające potwierdzenie bezpieczeństwa. Pracownicy placówki przedszkolnej powinni zaś legitymować się odpowiednimi kwalifikacjami do pracy z dziećmi, a dodatkowo budzić w rodzicu zaufanie.

Oferta edukacyjna placówki też jest bardzo ważna i należy się z nią zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ma ona od najmłodszych lat kształtować w dziecku wszechstronne umiejętności społeczne, manualne, fizyczne i psychiczne. Ma wspomagać rozwój mowy i innych czynności intelektualnych. Coraz częściej rodzice oczekują, że przedszkole oprócz zabawy i podstawowych zajęć z rytmiki, gimnastyki i plastyki, będzie organizowało zajęcia językowe – najlepiej pełnowymiarowe, które realnie nauczą dziecko posługiwania się językiem obcym. Przedszkola językowe to dobry pomysł dla dzieci w różnym wieku.

Wybierając placówkę przedszkolną lepiej zdecydujmy się na taką, która zapewnia gimnastykę korekcyjną, spotkania z logopedą i pedagogiem. Dodatkowo, istotna staje się kwestia jedzenia. Powinno ono być przygotowywane na miejscu, w przedszkolu, żeby zawsze dzieci otrzymywały wyłącznie świeże produkty spożywcze.