Przekazywanie dzieciom tradycji świątecznych

26Zbliżające się święta Wielkiej Nocy są okazją do przekazania naszym dzieciom tradycyjnych wartości. Wielkanoc u większości Polaków obchodzona jest tak samo uroczyście, jak święta Bożego Narodzenia. Pokazując najmniejszym członkom rodziny zwyczaje związane z tymi uroczystymi dniami przekazujemy bezcenne wartości kolejnym pokoleniom. Do pielęgnowania świątecznych tradycji przyczyniają się również zajęcia w przedszkolach.

Przygotowania w domu rodzinnym

W Polsce silnie osadzona jest tradycja spędzania Świąt Wielkanocnych w gronie rodzinnym. Nasze dziecko dużo może nauczyć się o zatem zwyczajach świątecznych dzięki uczestnictwie w przygotowaniach do świąt. Wspólne przystrajanie koszyczka wielkanocnego, czy palmy na Niedzielę Palmową, będzie żywym dowodem na to, że tradycja w naszym domu ma ogromne znaczenie. Dziecko niewątpliwie będzie zadawało pytania, z czym święta Wielkiej Nocy są związane. Warto przygotować się do takiej rozmowy, aby dziecko nie odniosło wrażenia, że najważniejsze w Wielkanocy są kolorowe pisanki i smakowite potrawy przyrządzane od rana do wieczora przez mamę. Zwyczajem, który można z powodzeniem pielęgnować wraz z dzieckiem w każdym domu, jest malowanie pisanek.

Przedszkole przekazuje wartości tradycyjne

W przedszkolu na kilka tygodni przed świętami Wielkiej Nocy, dzieci mogą nabywać wiedzę dotyczącą tych uroczystości. Warto zorganizować zajęcia plastyczne dotyczące tego święta czy też konkurs np. na najładniejszą pisankę. Nie musi ona być koniecznie wykonana na jajku, ale na przykład można przedstawić projekt pisanki na kartce papieru, wyklejając pisankę kolorowymi elementami wcześniej przygotowanymi w przedszkolu przez nauczycielki.
W przedszkolach dwujęzycznych dobrym pomysłem będzie zorganizowanie zabaw związanych ze świętami Wielkiej Nocy obchodzonymi w odmienny sposób np. w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Dzieci będą miały wówczas możliwość poznania tradycji w obu krajach.

W placówce można urządzić śniadanie wielkanocne na kilka dni przed właściwym świętem. Na stole powinny królować jajka, jako symbol nowego życia i zmartwychwstania Chrystusa. Dzieci warto uświadamiać, dlaczego akurat jajka są tak silnie związane z Wielkanocą. Prócz nich, można zaserwować wychowankom barszcz biały w chlebie, czy słodkie mazurki, które na pewno przypadną im do gustu.

Kolejnym pomysłem na przekazywanie wartości tradycyjnych w przedszkolu w związku z Wielkanocą, jest ozdabianie pisanek na zajęciach czy wspólne budowanie palmy wielkanocnej.