Rozpoczęcie roku szkolnego to bardzo ważny dzień w życiu każdego przedszkolaka, zwłaszcza takiego, który debiutuje w tej roli. Pamiętaj, że to wielka zmiana, do której warto przygotować wcześniej dziecko, na przykład poprzez zajęcia adaptacyjne, o ile odbywają się one w przedszkolu. Kiedy już nastanie ten wielki dzień i dziecko pójdzie pierwszy raz do przedszkola, jak długo możesz pozostawić swoją pociechę w takiej placówce?
Małymi krokami
Nie warto od razu rzucać dziecka na „głęboką wodę” i zostawiać je w pierwszych dniach przedszkola na 8-10 godzin, choć przecież placówka może być tak długo otwarta. Nawet jeśli Twoja pociecha jest pozytywnie nastawiona do przedszkola i z uśmiechem na ustach została rano z panią nauczycielką, to nie wystawiaj jej cierpliwości na próbę.
Lepiej zacznij małymi krokami przygodę z przedszkolem. Daj czas, aby dziecko oswoiło się z nową sytuacją, z rówieśnikami i nauczycielami, z którymi będzie miało styczność na co dzień. Warto zastanowić się nad tym, by w pierwszych dniach przedszkola pozostawiać dziecko tam tylko na 2-3 godziny, a z czasem wydłużać czas jego pobytu.
Wkrótce pociecha będzie zostawać w przedszkolu do obiadu, a później do podwieczorku, jeśli będziesz tego potrzebować z uwagi na obowiązki zawodowe.
Zawsze przychodź o wyznaczonej porze
Co istotne, jeśli obiecujesz dziecku, że odbierzesz je tuż po zupie serwowanej w przedszkolu, to zrób to. Dołóż wszelkich starań do tego, by dziecko się na Tobie nie zawiodło. W przeciwnym wypadku najprawdopodobniej odbierzesz płaczącą pociechę lub co najmniej obrażoną i zranioną, ponieważ nie będzie wiedziała, dlaczego rodzic ją oszukał i nie zabrał do domu o wyznaczonej porze.
Dzieci mają tendencję do wpadania w histerię, zwłaszcza małe przedszkolaki, które nagle znalazły się w całkowicie nieznanym dla siebie otoczeniu. Nie dokładaj dodatkowego stresu dziecku i dbaj o punktualność. Maluszek nie pomyśli wówczas, że w ogóle po niego nie wrócisz i zostawisz go w przedszkolu na zawsze.
Z czasem dziecko oswoi się z placówką i samo będzie najprawdopodobniej chciało zostawać w niej dłużej. Jeśli tak się stanie – znakomicie, będzie to oznaczało, że adaptacja w przedszkolu przebiegła wzorcowo. W przeciwnym wypadku musisz po prostu uzbroić się w cierpliwość i tłumaczyć dziecku, że przedszkole nie jest karą tylko ciekawą przygodą, dającą możliwość zdobywania wiedzy i nawiązywania nowych kontaktów z kolegami i koleżankami.