Rekrutacja do przedszkola publicznego i prywatnego

2Marzec jest okresem w roku, w którym w przedszkolach rusza rekrutacja nowych wychowanków. Dzieci w wieku około 3 lat mogą być zapisywane przez rodziców do wybranych placówek. Niestety, w wielu przedszkolach jest znacznie mniej wolnych miejsc niż chętnych do zapisania. Dlatego co roku o tej porze rodzice 3-latków przeżywają prawdziwy horror, walcząc o to, aby ich pociecha otrzymała miejsce w przedszkolu. Nieco inaczej przebiega rekrutacja w przedszkolach prywatnych.

Walka w przedszkolach publicznych

Przedszkola publiczne, którego działalność jest finansowana przez państwo, przyjmuje co roku do grup maluchów określoną liczbę dzieci. Żeby nasza pociecha znalazła się w ich gronie musimy, jako rodzice lub prawni opiekunowie dziecka, złożyć w formie elektronicznej wniosek rekrutacyjny i zanieść do tzw. przedszkola pierwszego wyboru wraz z kwestionariuszem. Przedszkola przyjmują zgłoszenia, a następnie prowadzą ich selekcję. Po miesiącu w systemie elektronicznym ogłaszane są wyniki rekrutacji. Niestety, wiele dzieci musi ponownie szukać placówek, w których mogłoby uzyskać opiekę. Rodzice są sfrustrowani trybem rekrutacji do przedszkoli publicznych.

Pierwszeństwo mają samotne matki z dzieckiem, rodziny z patologiami lub z dziećmi niepełnosprawnymi. Paradoksalnie na końcu kolejki do przedszkola znajdują się dzieci z pełnych rodzin, w których ojciec pracuje, a mama jak na razie poświęcała się wychowywaniu dziecka i zrezygnowała z kariery zawodowej. Wysokie wynagrodzenie rodziców oraz brak drugiego dziecka to kolejne kwestie, które zmniejszają szansę na miejsce w wybranym przedszkolu, zwłaszcza obleganym, na mocno zaludnionych dzielnicach dużych miast.

Rodzice posługiwać muszą się podstępem, np. podają, że nie wychowują wspólnie dziecka i de facto wniosek składa samotna matka. Dzięki temu mają większe szanse na uzyskanie miejsca w przedszkolu. Niektóre przedszkola państwowe nie weryfikują takich oświadczeń rodziców chcących zapisać swoje dziecko do placówki.

Rekrutacja do przedszkola prywatnego

Z dużo mniejszym stresem i ryzykiem rozczarowania wiąże się rekrutacja do przedszkola prywatnego. Z uwagi na odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu, mniej rodziców decyduje się na taką alternatywę. Niemniej, w większości przypadków wystarczy zadeklarować, że dziecko będzie chodziło do wybranej placówki i zapłacić opłatę wpisową, aby mieć pewność wolnego miejsca dla swojej pociechy. Decyduje przy tym kolejność zgłoszenia dzieci do placówki, dlatego warto zainteresować się ofertą edukacyjną w placówkach prywatnych odpowiednio wcześnie, przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dzięki zapisaniu dziecka do przedszkola prywatnego uzyskujemy opiekę wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej nad naszym dzieckiem oraz dostęp do szeregu dodatkowych zajęć.