Pasożyty to nic przyjemnego, ani u dorosłych, ani u dzieci. Żyją kosztem żywiciela i niestety mogą zaatakować i nasze dzieci. Najczęściej maluchy narażone są na występowanie kilku określonych organizmów pasożytniczych, takich jak pchły, wszy i robaki. Jak rozpoznać problem i w jaki sposób przeciwdziałać pasożytom u dzieci?
Wszy i pchły
Jesienią i na wiosnę częstym problemem występującym w dużych skupiskach dzieci, na placach zabaw, w szkołach i w przedszkolu, mogą być wszy. Łatwo się nimi zarazić, chociażby od psa czy kota, ale też nawet podczas swobodnej zabawy na podwórku, na łące czy w lesie. W takich miejscach należy też uważać na inne pasożyty, jak pchły i kleszcze.
Zapobieganie wszom obejmuje rygorystyczne przestrzeganie higieny, stosowanie odpowiednich płynów, żelów i gumek do włosów odstraszających pasożyty, ale i skrupulatne sprawdzanie włosów pod kątem żywych pcheł i wszy oraz gnid. Jeśli jednak takie pasożyty się pojawią, należy jak najszybciej rozpocząć kurację, która ma na celu pozbycie się nieproszonych gości.
Pasożyty układu pokarmowego
Nieco inaczej jest w przypadku pasożytów układu pokarmowego, takich jak glista ludzka, tasiemiec, owsiki oraz ogoniastek jelitowy. Glisty to pasożyty zamieszkujące układ pokarmowy człowieka. Do zakażenia nimi dochodzi drogą pokarmową, na przykład poprzez zjedzenie nieumytych owoców lub warzyw, ale i przez brudne ręce. Pasożyty te zarażają również zwierzęta domowe, psy i koty. Tasiemcem, który również występuje w układzie pokarmowym, gdzie sukcesywnie się powiększa, dziecko może zarazić się od zjedzenia zarażonych tasiemcem mięsa, które nie zostało poddane w odpowiedni sposób obróbce termicznej.
Popularnym pasożytem u dzieci są owsiki, czyli małe, białe robaczki, które zamieszkują odbyt dziecka i w nocy wypełzają na zewnątrz, składając jajeczka na skórze, przez co maluch może odczuwać dokuczliwe swędzenie. Owsiki nie wywołują co prawda żadnych chorób, ale są uciążliwe i powodują dyskomfort. Łatwo się nimi zarazić – szybko przenoszą się z dziecka na dziecko, w wyniku podrapania zainfekowanej okolicy i nieumycia rąk, jajeczka owsików przenoszą się na kolejną osobę. Na szczęście na owsiki są skuteczne leki doustne.
Ogoniastek jelitowy jest większym problemem niż owsiki, ponieważ wywołuje chorobę pasożytniczą, jaką jest lamblioza. Można się nim zarazić chociażby poprzez spożycie zanieczyszczonego pokarmu, przez kąpiel w brudnych zbiornikach wodnych czy przez kontakt z nosicielem. Lamblioza nie zawsze daje objawy, ale może powodować wodnistą biegunkę, uczucie zmęczenia, skurcze żołądka, wzdęcia, nudności i widoczny spadek wagi.
Bardzo ważne jest w przypadku podejrzenia występowania pasożytów u dziecka szybkie zgłoszenie się do pediatry i wykonanie niezbędnych badań. Dzięki temu rodzice będą mogli zareagować w krótkim czasie i rozpocząć właściwe leczenie.