Wakacje w przedszkolu – czy warto zapisać dziecko na lato do placówki?

8Podczas wakacji placówki przedszkolne mogą pracować nieco inaczej niż do tej pory. Przedszkola publiczne w wielu miastach albo są zamknięte, albo pełnią dyżury, na które znacznie wcześniej rodzic musiał zapisać swoją pociechę. Liczba miejsc dla dzieci na dyżurach wakacyjnych w przedszkolach jest ograniczona i najczęściej bywa tak, że przynajmniej przez część wakacji dziecko chodzi do innej, obcej placówki. Czy warto zapisać syna lub córkę na lato do przedszkola, czy lepiej zapewnić mu towarzystwo niani w domu?

Komfort opieki w przedszkolu

Dziecko uczęszczające do przedszkola ma zapewnioną wykwalifikowaną opiekę, także podczas wakacji. Rodzic dzięki temu może spokojnie pracować, mając pewność, że jego dziecku nie dzieje się krzywda.

Zdarza się, że dziecko uczęszczające na dyżury przedszkolne będzie zmuszone do chodzenia do innego przedszkola, niż dotychczas. Aby nie okazało się to dla niego zbyt dużym stresem, dobrze jest wcześniej przyprowadzić dziecko do danej placówki i pokazać mu przedszkole. Nie można tak z dnia na dzień zaprowadzić malucha do innego, obcego przedszkola i liczyć na to, że w ciągu jednej chwili zaaklimatyzuje się ono w nowym miejscu.

W komfortowej sytuacji są te dzieci i ich rodzice, których przedszkola pracują normalnie także w porze letniej. Zalicza się do nich szerokie grono przedszkoli prywatnych, gdzie urlopy pracowników nie nakładają się na siebie i dzieci mają taką opiekę, jak w ciągu roku szkolnego. Nie muszą zmieniać przedszkola, mają to samo otoczenie, nauczycieli i w przeważającej mierze swoją grupę rówieśniczą.

Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola na lato?

Opieka dla dziecka w domu świadczona nawet przez jednego z rodziców, babcię, ciocię czy wynajętą do tego celu nianię, jest co prawda zindywidualizowana, ale nie zastąpi dziecku w wieku przedszkolnym styczności z rówieśnikami. Można oczywiście zabrać dziecko na basen czy na plac zabaw, gdzie pobawi się z innymi dziećmi, ale to nie to samo, co regularne uczęszczanie do przedszkola.

Latem przedszkola nastawione są na większą swobodę w organizowaniu zajęć dla dzieci. Nie są związane podstawą programową, dlatego mogą zaoferować swoim wychowankom ciekawe gry i zabawy. W ten sposób nasze dziecko miło spędzi czas, często będzie na świeżym powietrzu – na placu przedszkolnym lub w innym miejscu. Jeśli na dodatek przedszkole może zaoferować dodatkowe lekcje języka obcego albo wycieczki krajoznawcze, to cenne i pożyteczne atrakcje dla dziecka. Warto wówczas zapisać swoją pociechę do placówki i połączyć przyjemne z pożytecznym.