Hipoterapia jest nie tylko metodą terapii dla dzieci niepełnosprawnych, głównie z mózgowym porażeniem dziecięcym. Obcowanie z końmi, na czym opiera się ta metoda terapeutyczna, wpływa korzystnie na rozwój wszystkich dzieci. W jaki sposób?
Czym jest hipoterapia?
Pod pojęciem hipoterapia należy rozumieć lecznicze i terapeutyczne oddziaływanie konia na człowieka. Nie jest to metoda nowa, ponieważ najprawdopodobniej została zapoczątkowana już za czasów Hipokratesa w starożytności. Obecnie coraz więcej ośrodków rehabilitacyjnych, które leczą schorzenia neurologiczne, psychiczne i układu kostno-stawowo-mięśniowego coraz częściej sięgają właśnie po hipoterapię. Jest ona szczególnie korzystna w kompleksowej terapii dzieci – zdrowych i chorych.
W hipoterapii nawiązywana jest szczególna nić porozumienia pomiędzy pacjentem, a koniem. Jedna z definicji słownikowych opisuje hipoterapię jako ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się to zwierzę. Są one uniwersalne i polegają na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, a także psychicznym i społecznym. Zmierza to do poprawy funkcjonowania człowieka w sferach: fizycznej, emocjonalnej, społecznej i poznawczej.
Dlaczego warto wysłać dziecko na zajęcia z końmi?
Na własną rękę, albo za pośrednictwem właśnie takich ośrodków jak przedszkole, dzieci mogą obcować z końmi i zaprzyjaźniać się z nimi, realizując zajęcia z zakresu hipoterapii. Nie musi to zmierzać wyłącznie do nauki jazdy konnej.
Sam kontakt z ciepłym ciałem konia wpływa kojąco na ciało i umysł dziecka, wyzwalając przy tym wiele pozytywnych emocji. Stymuluje korzystnie układ nerwowy, a spokojna jazda konna wycisza i uspokaja. Dlatego zalecana jest dla dzieci z dużym temperamentem, które sprawiają problemy wychowawcze.
Przejażdżki na grzbiecie konia wyrabiają u dziecka poczucie równowagi i stabilności. Uczą koordynacji ruchów, dając jednocześnie poczucie samodzielności i wiary w to, że nam się uda. Takie zajęcia pozwalają na przybranie prawidłowej postawy ciała, kształtują wzorzec ruchowy chodu i przeciwdziałają przykurczom mięśni. Korygują wady postawy i przywracają symetrię ciała, normalizując napięcie mięśniowe i zmniejszając zaburzenia równowagi.
To tylko jedne z licznych powodów, dla których rzeczywiście warto zabrać dziecko na zajęcia do stadniny i uczyć je jazdy konnej.