Przejdź do treści

Wszy – coraz bardziej powszechny problem u dzieci

Kiedyś uważano, że zarażenie wszami, czyli wszawica jest wynikiem braku higieny osobistej. Dziś wszy szerzą się niestety coraz bardziej w żłobkach oraz w przedszkolach. Wszystko przez to, że dzieci znajdują się w dużych skupiskach i często mają ze sobą bliski kontakt. Powinniśmy rozprawić się ze stereotypem tego, że wszy są wynikiem brudu. Nic podobnego. Dlaczego dzieci łapią wszy, jakie są pierwsze objawy wszawicy i jak wyplenić pasożyta?

Jak rozpoznać wszawicę?

Najbardziej charakterystycznym objawem tego, że dziecko ma wszy, jest ciągłe drapanie się po głowie, na linii włosów i za uszami. Wszystko przez to, że wszy głowowe powodują silny świąd skóry głowy. Swędzenie spowodowane jest podrażnieniem skóry przez ślinę wszy. Kiedy dziecko złapie wszy, nie od razu się drapie. Na początku we włosach mogą pojawić się drobne, białe kropki. To jaja wszy, czyli gnidy, z których wyklują się dojrzałe osobniki. Nietrudno pomylić gnidy z łupieżem, ale te pierwsze trudno jest usunąć z włosów, nawet podczas mycia głowy.
Czasem dzieci skarżą się na łaskotanie w głowę bez wyraźnego powodu. Nie należy tego ignorować, ponieważ może to być objaw wszawicy. Wyraźne objawy obecności wszy to czerwone plamki na skórze głowy, powstające w wyniku wgryzania się w skórę. Dopiero od tego momentu skóra może zacząć swędzieć. Może też pojawić się reakcja alergiczna – wysypka i guzki na skórze.

Kiedy rozchylimy pasma włosów i skierujemy na nie światło, szybko zaczną umykać w głąb włosów. Można je wyraźnie zobaczyć, jak poruszają się na głowie dziecka. Wszy w związku z tym stają się bardziej aktywne w nocy i wtedy zaczynają się żywić i poruszać się, co może powodować mocny świąd. Dzieci drapią się wówczas nawet do krwi.

Metody walki z wszami

Kiedy dziecko zarazi się wszami, a rodzic lub nauczyciel w przedszkolu zauważy problem, trzeba jak najszybciej działać. Co to w praktyce oznacza? Wizytę w aptece, gdzie dostępne są preparaty zwalczające wszy, w formie szamponów, płynów i lotionów. Szampon szybko zabije wszy, ale rodzicom pozostaje jeszcze pozbycie się ich z głowy wraz z gnidami. Można wyczesywać je gęstym, metalowym grzebieniem. Systematyczność ma tutaj niebagatelne znaczenie.

Warto przeciwdziałać wszom u dzieci i dorosłych, na przykład wykorzystując do tego celu gumki odstraszające pasożyty lub lotiony. Zwykle w ich składzie są naturalne składniki i olejki.